Choć produkt z powyższego zdjęcia wygląda nieco podobnie do zielonej papryczki chili, to w rzeczywistości jest to okra, czyli piżmian jadalny lub ketmia jadalna. W języku angielskim określana jest też nazwą lady fingers z uwagi na charakterystyczny podłużny i smukły kształt, przypominający damskie palce. Okra rośnie w Afryce i Azji, jednak możemy spotkać ją stołach w przeróżnych miejscach świata, zwykle jako dodatek do dań na bazie mięsa czy ryżu. Poznajcie ją bliżej i zobaczcie, jak wiele dobrego się w niej kryje.

Jak smakuje okra?

Jaki smak ma okra? Ten produkt jest dość trudny do opisania tym, którzy go nie próbowali, ale jej smak określa się jako delikatny, świeży i lekko trawiasty. Niektórzy też porównują ją do połączenia bakłażana i fasolki szparagowej. Najlepiej więc zaprosić ten produkt do kuchni i samodzielnie spróbować, szczególnie, że okra coraz częściej pojawia się w dużych sklepach oraz na ryneczkach i targach. Jeśli więc ją spotkacie, to zdecydowanie warto się nią zainteresować i to nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i jej cenne wartości odżywcze. Zobaczcie, co kryją w sobie te niepozorne zielone "strączki".

okra właściwości

Źródło: Getty/iStock

 Okra - właściwości

Okazuje się, że okra to prawdziwe bogactwo cennych składników odżywczych, bo znajdziemy w niej kwas foliowy, magnez, wapń i potas, a także witaminy C, K i A. Przy tym wszystkim jest to jednak produkt niskokaloryczny (ma tylko 36 kalorii na 100 g), a wszystko to dlatego, że aż w 90% składa się z wody. Dzięki temu można ją jeść bez ograniczeń, a zdecydowanie warto to robić, bo świetnie wpływa na cały organizm:

  • wspomaga trawienie,
  • wzmacnia odporność,
  • działa bakteriobójczo,
  • pomaga obniżać poziom cholesterolu,
  • reguluje stężenie glukozy we krwi,
  • opóźnia procesy starzenia się,
  • reguluje pracę jelit i pomaga przy zaparciach,
  • poprawia koncentrację i pobudza pracę mózgu,
  • pozytywnie wpływa na wzrok,
  • poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.

Jak jeść okrę?

Okra daje mnóstwo możliwości w kuchni, gdyż można ją jeść zarówno na surowo, jak i ugotowaną, zgrillowaną, duszoną czy podsmażoną. Należy jednak pamiętać, że ma ona na skórce delikatny meszek, który można co prawda jeść, ale dla lepszych wrażeń smakowych warto go wcześniej usunąć. 

Co ciekawe, okra podczas obróbki termicznej staje się lepka, dlatego świetnie nadaje się do naturalnego zagęszczania potraw bez potrzeby dodawania mąki. Możemy ją w ten sposób wykorzystać do różnego rodzaju potrawek, gulaszy, zupa czy sosów.