Botwinka to jeden z ulubionych sezonowych produktów, na który czekamy z utęsknieniem przez cały rok. Zwykle jednak robimy z niej takie klasyki jak zupa botwinka z koperkiem i jajkiem czy chłodnik litewski, ale istnieje jeszcze jeden przepis, o którym mało się mówi. Gdy spróbujecie choć raz takiego przysmaku jak pasta do chleba z botwinki, od razu pokochacie ten smak i będziecie odtwarzali go na okrągło. 

Jak zrobić pesto z botwinki?

Przepis na pesto z botwinki jest banalnie prosty, a przygotowanie trwa dosłownie kilka minut. Bazą są oczywiście listki i łodyżki, za to młode buraczki możemy wykorzystać do innych smakołyków, takich jak zupa krem czy tarta z botwiny z kozim serem. Wracając jednak do samego smarowidła, oprócz pęczka botwinkowych łodyżek będziecie potrzebowali jeszcze tylko 3 bazowych dodatków, czyli oliwy z oliwek, soku z cytryny i pestek słonecznika. Najlepiej wcześniej uprażyć takie ziarna, dzięki czemu będą miały jeszcze więcej smaku i zapachu.

Potem przychodzi czas na aromatyczne dodatki, a w tej roli występują czosnek i tarty ser. Najlepiej użyć twardego sera typu parmezan czy grana padano, jednak zwykła starta gouda też się tu sprawdzi. W wersji wegańskiej możecie zastąpić ten ostatni produkt płatkami drożdżowymi, a pesto z botwinki wyjdzie równie pyszne i kremowe. Pilnujcie jednak proporcji, a wtedy konsystencja i smak będą idealne.

pesto z botwinki przepis

Źródło: Getty/iStock

Domowe pesto z botwinki - przepis

Składniki:

  • 1 pęczek botwinki (same łodygi i liście),
  • 1-2 ząbki czosnku,
  • 3 łyżki pestek słonecznika,
  • około 4-5 łyżek oliwy z oliwek.
  • 5 łyżek tartego parmezanu,
  • sok z cytryny,
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

  1. Pestki słonecznika prażymy na suchej patelni, ciągle mieszając, aby zarumieniły się z każdej strony. Następnie odstawiamy je do wystudzenia, a w międzyczasie łodyżki i listki botwinki dokładnie myjemy, osuszamy i kroimy.
  2. Ząbki czosnku obieramy i przeciskamy przez praskę, a ser ścieramy na tarce o drobnych oczkach.
  3. Wszystkie składniki dokładnie blendujemy z oliwą z oliwek oraz sokiem z cytryny. Gdy pesto będzie już gładkie i jednolite, dodajemy sól i pieprz do smaku i ewentualnie dolewamy jeszcze trochę oliwy dla uzyskania idealnej konsystencji. 
  4. Tak przygotowana pasta do chleba z botwinki powinna być przechowywana w lodówce i najlepiej spożyć ją w ciągu tygodnia. 

Pasta do chleba z botwinki - z czym ją podawać?

Tak przygotowane pesto z botwinki genialnie sprawdzi się nie tylko do smarowania kanapek czy tostów, ale i jako dodatek do makaronu, risotto czy kaszotto. Można też wykorzystać ją jako sos do sałatki makaronowej na zimno lub na ciepło. Z takim dodatkiem przepysznie smakuje też sałatka ze szparagami oraz sałatka z młodych ziemniaków i ogórków małosolnych.