Zupa szczawiowa to dla wielu z nas pyszne wspomnienie z dzieciństwa. Kiedyś często gotowały ją nasze mamy i babcie, ale obecnie coraz rzadziej pojawia się na stołach, a to wielka strata. Zobaczcie, dlaczego warto ją jeść i jak przygotować ten przepis, aby był jeszcze pyszniejszy, niż pamiętamy z babcinej kuchni. 

Zupa szczawiowa - właściwości

To danie to nie tylko skarbnica pysznego smaku i aromatu, ale i cennych wartości odżywczych. Na co jest dobra zupa szczawiowa? Choć nie każdy o tym wie, szczaw ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, a do tego działa moczopędnie i pomaga obniżać ciśnienie tętnicze. Zrobiona z niego zupa poprawia też trawienie i pozytywnie wpływa na wątrobę.

Pamiętajmy jednak, że obok wielu cennych właściwościach w zupie szczawiowej znajdziemy też kwas szczawiowy, który niektórym może szkodzić. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby go zneutralizować, a wystarczy do tego wapń, zawarty w nabiale. To właśnie dlatego szczawiówkę powinno się podawać zabieloną śmietaną i z dodatkiem ugotowanego jajka. 

zupa szczawiowa przepis

Źródło: AdobeStock

Jak zrobić dobrą zupę szczawiową?

Klasyczny przepis na zupę szczawiową nie jest skomplikowany, gdyż składa się tylko z kilku podstawowych składników. Wśród nich obowiązkowym zestawem są listki szczawiu, ziemniaki, aromatyczny wywar i kleks śmietany do zabielenia. Warto jednak nieco podkręcić taką bazę, a najlepiej zrobić to dodając pokruszony ser feta. Taki dodatek nie tylko doda zupie jeszcze więcej smaku, ale zapewni jeszcze więcej cennego białka, które zneutralizuje kwas szczawiowy. Zobaczcie więc, jak zrobić zupę szczawiową z fetą i spróbujcie takiej wersji, a z pewnością będziecie zachwyceni. 

Przepis na zupę szczawiową z serem feta

Składniki:

  • 2 l bulionu,
  • 2 duże pęczki szczawiu,
  • 4 ziemniaki,
  • 2 liście laurowe,
  • 2 szt. ziela angielskiego,
  • 100 g sera feta,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • masło,
  • sól i pieprz do smaku,
  • śmietana do zabielenia,
  • jajka na twardo do podania. 

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, a ząbki czosnku przeciskamy przez praskę. Następnie oba te składniki przekładamy do garnka i przesmażamy na odrobinie masła.
  2. Gdy ziemniaki lekko się zarumienią, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie, po czym zalewamy całość bulionem i gotujemy na wolnym ogniu.
  3. W międzyczasie dokładnie myjemy szczaw i drobno go siekamy. Następnie podsmażamy go na maśle i dorzucamy do garnka w momencie, gdy ziemniaki zmiękną.
  4. W tym samym czasie wrzucamy też pokruszony ser feta i mieszamy całość, aby nabiał ładnie się rozpuścił. Na sam koniec zabielamy zupę śmietaną i doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem.
  5. Tak przygotowana zupa szczawiowa z fetą może być już podawana na stół. Wystarczy tylko dorzucić do każdej porcji ugotowane na twardo jajko pokrojone na pół lub w ćwiartki.