Przepisy na dania z suszonymi grzybami kojarzą się głownie z okresem bożonarodzeniowym. Wielu z nas „chomikuje” grzyby z jesieni właśnie na ten okres, by okrasić nimi świąteczne gołąbki i inne pyszności.

Nieraz zdarza się jednak, że w domowej spiżarni zostaje nieco tych wspaniałości. Nie pozostaje wtedy nic innego jak właściwie je spożytkować i zrobić miejsce przed nowymi zbiorami z kolejnej jesiennej grzybowej kampanii.

Co zrobić z resztką suszonych grzybów?

Świetnym rozwiązaniem jest wtedy przygotowanie sosu na bazie suszonych grzybów, zwłaszcza prawdziwków. Można zrobić go w wersji minimalistycznej, na cebulce i ze słodką śmietanką, ale warto wzbogacić go także o boczek. To właśnie mięso pasuje do aromatycznych grzybów jak nic innego i nadaje im jeszcze jednego, ciekawego smakowego wymiaru. 

Co więcej, do przygotowania takiego sosu wcale nie trzeba dużych ilości suszonych prawdziwków, ale jedynie parę niedużych garści. Przekonajcie się sami!

Przepis na sos boczkowo-grzybowy

  • Ok. 20 dag boczku wędzonego
  • 2-3 garście suszonych grzybów
  • 1-2 cebule
  • 1-2 ząbki czosnku
  • Pół szklanki słodkiej śmietanki 30%
  • 1 łyżka mąki
  • Sól
  • Pieprz
  • Koperek suszony lub świeży

Przygotowanie:

  1. Zacznijcie od namoczenia suszonych grzybów. Zalejcie je niedużą ilością wrzątku i odstawcie na kilkanaście minut pod przykryciem.
  2. Boczek pokrójcie w drobną kostkę i od razu wrzućcie na patelnię.
  3. Wytopcie tłuszcz z boczku, uważając by się nie przypalił.
  4. W czasie gdy boczek będzie smażył się na patelni, obierzcie i pokrójcie także w drobną kostkę cebulę.
  5. Kiedy boczek będzie wytopiony, wrzućcie na patelnię cebulkę i pozwólcie jej się zeszklić. Po tym czasie pora na dodanie obranego i posiekanego lub przeciśniętego przez praskę czosnku.
  6. Namoczone grzyby również pokrójcie drobno i wrzućcie na patelnię razem z wodą, w której się moczyły.
  7. Duście wszystko razem pod przykryciem przez kilkanaście minut, do pełnej miękkości cebulki.
  8. Na sam koniec wlejcie do sosu słodką śmietankę, wsypcie także 1 łyżkę mąki. Zagęszczony sos powinien jeszcze raz zostać doprowadzany do zagotowania.
  9. Doprawcie całość odrobiną soli, pieprzu i koperku.
  10. Podawajcie z ziemniakami, kluskami śląskimi, kopytkami lub z makaronem, a także z dodatkami w postaci surówek czy zasmażanej kapusty lub buraczków.

Smacznego!