Szarlotka to bez wątpienia jedno z najbardziej jesiennych ciast, jakie umilają nam coraz chłodniejsze wieczory. Przepisy na ten wypiek nieustannie mnożą się w internecie i książkach kucharskich, więc czasem ciężko zdecydować się na konkretną recepturę. Jeśli wy też macie ten problem, wybierzcie jeden z największych jabłkowych bestsellerów ostatnich lat. Gwarantujemy, że szarlotka tatrzańska skradnie wasze podniebienia już od pierwszego upieczenia. 

Szarlotka tatrzańska - jak ją zrobić?

Przepis na szarlotkę tatrzańską pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z jednej z karczm w Tatrach. Czym wyróżnia się ciasto z jabłkami z tego miejsca? W przeciwieństwie do wszelkich innych receptur w kruchym czy ucieranym cieście, tutaj pierwsze skrzypce zdecydowanie grają owoce. Zarówno spód, jak i wierzch ciasta są możliwie najcieńsze, otulając jedynie swoją chrupkością grubą warstwę soczystego nadzienia.

Owocowe wypełnienie też przygotowuje się w konkretny sposób, bo jabłka na szarlotkę tatrzańską nie powinny być tarte, ani gotowane na mus, tylko pokrojone na cieniutkie ja papier plasterki. Dzięki temu po upieczeniu tworzą zwartą, ale jednocześnie idealnie wilgotną warstwę obłędnie pysznego farszu.

Jakie jabłka do szarlotki tatrzańskiej?

Najważniejszą częścią tej szarlotki są owoce, dlatego trzeba tu zwrócić na nie szczególną uwagę. Kupując jabłka do szarlotki, należy wybrać gatunek szara reneta, gdyż jest on twardy i chrupiący, więc nie rozpada się podczas pieczenia. Oczywiście inne typy jabłek przygotowane w tym przepisie też będą smakowały wspaniale, ale z dużym prawdopodobieństwem mocno zmiękną w piekarniku, a nie o to nam tutaj chodzi.

Przepis na szarlotką tatrzańską

Składniki:

Najlepsza szarlotka tatrzańska - oryginalny przepis

  • 3 kg jabłek odmiany szara reneta
  • 0,5 kg mąki krupczatki
  • 2 żółtka jaj
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • 250 g masła
  • 90 g cukru pudru
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżeczki cynamonu

Przygotowanie:

Na początku rozgrzewamy piekarnik do 160 stopni. Następnie zimne masło, żółtka i śmietanę krótko siekamy z sypkimi składnikami. Kiedy połączą się już w jednolite, zwarte ciasto, dzielimy je na 3 równe części. 2/3 masy używamy od razu do wylepienia spodu, natomiast resztę pakujemy do torebki i chowamy do zamrażarki. Blachę z wylepionym spodem chowamy natomiast do lodówki.

W tym czasie zabieramy się z jabłka. Owoce obieramy i pozbawiamy gniazd nasiennych, a następnie kroimy na bardzo cieniutkie plasterki. Następnie posypujemy je cynamonem oraz cukrem pudrem i ostrożnie mieszamy, aby wszystkie owoce były pokryte przyprawami, ale jednocześnie zachowały swój kształt.

Na schłodzone ciasto w blaszce wykładamy plasterki jabłek i wyrównujemy ich poziom. Teraz wyjmujemy resztę ciasta z zamrażarki i ścieramy je na tarce na wierzch jabłek. Tak przygotowana szarlotka tatrzańska trafia teraz do rozgrzanego piekarnika na około 60-80 minut, aż góra będzie chrupiąca i złocista. Gotowe ciasto studzimy i dekorujemy cukrem pudrem.

 

Źródło do przepisu: chillibite.pl