Czy kupując jajka zwracacie uwagę na kolor ich skorupek? Jeżeli tak, być może zauważyliście, że od jakiegoś czasu znacznie częściej można trafić na (dawniej raczej rzadkie) jajka białe. Te brązowe wciąż się spotyka, ale coraz rzadziej. Wcale wam się nie wydaje - istotnie takie zjawisko ma miejsce. Co więcej, całkiem prawdopodobne jest, że niedługo brązowe jajka zupełnie znikną ze sklepów. Jaka jest tego przyczyna? 

Koniec z brązowymi jajkami?

O co tyle szumu? Wszystko zaczęło się w Niemczech. Zdaniem przewodniczącego Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Jaj, brązowych jaj jest na rynku coraz mniej ze względu na to, że kury znoszące takie jajka są coraz mniej popularne wśród hodowców. Częściej wybierają oni kury białe z prostego powodu:

– Mają większy potencjał genetyczny niż kury brązowe. Żyją dłużej i dłużej niosą jaja – tłumaczy przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Jaj Henner Schoenecke. 

Dlaczego jeszcze białe kury są bardziej praktyczne? Nie mają problemów ze znalezieniem sobie jedzenia oraz wody, są mniejsze i składają mniejsze jajka. To zaleta, ponieważ dzięki temu czynność ta nie jest dla kur aż tak męcząca.

Przewodniczący związku Henner Schoenecke zauważa też, że jajka białe i brązowe nie różnią się w ogóle smakiem ani twardością skorupki. Niewykluczone więc, że już niedługo brązowe jajka pozostaną tylko wspomnieniem i będą traktowane raczej jako ciekawostka. 

Od czego zależy kolor jajek?

Ta informacja może zaskoczyć wielu z was, a zwłaszcza tych, którzy sądzą, że brązowe jajka są zdrowsze. Kolor wynika jednak z czegoś innego. Zależy on tylko od tego, jakie geny ma kura, która zniosła jajko. Zwykle ptaki o ciemnym upierzeniu składają jajka brązowe, a te o jasnym - białe. 

Brązowy kolor ptaka determinuje ilość barwników, jakie odkładają się potem w skorupce jaja. Wynika to z procesów, jakie zachodzą w trakcie przemiany hemoglobiny krwi u kury. Natomiast to, jaki kolor ma skorupka w kontekście jakości jajka rzeczywiście nie ma żadnego znaczenia. Jej kolor nie wpływa na smak jaj, kolor żółtka czy wartości odżywcze. Co więcej, dla niektórych biały kolor skorupki to zaleta, ponieważ łatwiej jest zauważyć na niej pęknięcia i zabrudzenia.