Placki na serku wiejskim to z pewnością pomysł na nieoczywiste śniadanie. Szczególnie uwielbiają je dzieci, ale dorośli też od nich nie stronią. Ich ogromną zaletą jest to, że można je podawać z wieloma różnymi dodatkami. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, możemy je też za każdym razem podać z czymś innym.

Mają odpowiednią wielkość dla małych rączek, starsze łasuchy mogą zrobić je w większych rozmiarach. Ich kolejną zaletą jest też to, że można je jeść również na drugie śniadanie, lekki obiad, podwieczorek, a nawet kolację. Do tego równie dobrze smakują na zimno, można nasmażyć górę placuszków i wziąć je na wynos. Lista składników jest krótka i zazwyczaj mamy je w domu. W 25 minut zrobicie sporą porcję.

Przepis na placki z serka wiejskiego

Składniki

  • 1 opakowanie serka wiejskiego (można użyć wersji light),
  • 80 g mąki pszennej (czyli pół szklanki),
  • 2 jajka (najlepiej ekologiczne lub z wiejskiego chowu),
  • 13 g cukru (1 łyżka, jeśli wolicie słodkie placki to dosypcie jeszcze jedną porcję),
  • 5 ml ekstraktu z wanilii lub ziarenka z laski,
  • 6 g proszku do pieczenia,
  • szczypta soli,
  • ok. 60 ml oleju do smażenia (mniej więcej 2 łyżki), np. słonecznikowego, rzepakowego lub kokosowego.

Przygotowanie

  1. Jajka wbijamy do miski, dosypujemy cukier, dolewamy ekstrakt waniliowy. Ucieramy, aż znikną kryształki cukru.
  2. Potem łyżka po łyżce dosypujemy mąkę połączoną z proszkiem do pieczenia. Jeśli chcecie mieć pewność, że wyjdą odpowiednio puszyste, polecamy je wcześniej przesiać, ale nie jest to konieczne. Dosypujemy sól. I miksujemy do połączenia składników, można je też wymieszać ręcznie drewnianą łyżką lub szpatułką.
  3. Na koniec dokładamy serek wiejski i tu już łączymy je wyłącznie ręcznie, mikser zniszczyłby grudki.
  4. Na patelnię wlewamy olej i nakładamy nieduże porcje ciasta. Smażymy je na średnim ogniu, przez minutę do półtorej – powinny lekko urosnąć i zarumienić się. Z drugiej strony trzymamy je nieco krócej. Sprawdzajcie na bieżąco, czy się nie zaczynają przypalać.
  5. Gotowe przekładamy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, by usunąć nadmiar tłuszczu.
  6. Placki z serka wiejskiego podajemy same lub oprószone cukrem pudrem, posmarowane ulubionym dżemem, kremem czekoladowym. Odpowiednia będzie też bita śmietana lub jogurt naturalny. Ale najzdrowsze i najmniej kaloryczne będą ze świeżymi owocami.

Co jeszcze pasuje do serka wiejskiego?

Jeśli lubicie eksperymentować w kuchni, to kilka składników można zamienić lub użyć dodatkowych. Możliwości jest ogrom:

  • Cukier bez problemu zastąpicie płynnym miodem (można go lekko podgrzać, żeby uzyskać taką konsystencję) lub ksylitolem, stewią lub bezkalorycznym erytrytolem.
  • Najwięcej smaku i aromatu daje ekstrakt waniliowy, ale nie w każdym sklepie da się go kupić, a naturalny nie mało kosztuje. W razie potrzeby można zamienić go na ziarenka wydobyte z laski wanilii lub po prostu cukier waniliowy – wtedy też nie trzeba dodawać cukru.
  • Można się tu też pobawić dodatkami smakowymi, dosypując startą skórkę z pomarańczy lub cytryny, wiórki kokosowe, posiekaną czekoladę, rodzynki, kakao.
  • Do ciasta na placuszki możecie też dodać owoce, np. banany lub starte jabłka.