Dieta ketogeniczna to taka, w której ilość węglowodanów jest bardzo ograniczona – poniżej 50 g na dzień. Dzięki tak skomponowanemu menu, organizm korzysta z innego źródła energii niż glukoza, a mianowicie – z ciał ketonowych. Podczas stosowania tej diety, dochodzi do obniżenia stężenia insuliny i zmniejszenia poziomu glukozy we krwi, co w wielu przypadkach jest niezwykle korzystne dla zdrowia. Ze względu na to, że dieta ketogeniczna oparta jest w głównej mierze na produktach bogatych w tłuszcz, a także białko, szukanie alternatyw dla produktów zawierających węglowodany, bywa koniecznością. Domowe keto bułki pomagają utrzymać stan ketozy i urozmaicają dietę. 

Z czego są zrobione bułki keto? 

Keto bułki wykonane są z produktów białkowych i tłuszczowych, z minimalną ilością węglowodanów. Dlatego mąkę pszenną zastępuje się kokosową lub migdałową ze względu na zawartość tłuszczu. Oprócz tego składnikami mogą być jogurt, kefir, jajka, twaróg, ser – zasobne w białko oraz babka jajowata, siemię lniane – źródła błonnika i tłuszczu. W wersji na słodko, bułki słodzone są erytrolem lub stewią. Są to słodziki, które nie zawierają węglowodanów, dlatego nie podnoszą poziomu cukru we krwi i nie wybijają z ketozy.

Jak zrobić bułki keto?

Keto bułki są zwykle bardzo proste w wykonaniu. W porównaniu do drożdżowych wypieków, które muszą wyrastać przez dłuższy czas, tego rodzaju pieczywo robi się błyskawicznie. Za wyrastanie odpowiada tutaj proszek do pieczenia i soda. Jeśli szybko naszykujemy składniki na bułki i zagnieciemy je ręką, po chwili już możemy wkładać je do nagrzanego piecyka. W zależności od wielkości będą piec się od 30-40 minut.

Keto bułki – przepis

Ciasto na poranną keto bułkę możemy zagnieść nawet rano. Krótki czas przygotowania pieczywa powoduje, że spokojnie możemy zaplanować je na śniadanie. Cieplutkie i pachnące będą dobrze smakować z jajkiem lub twarożkiem z rzodkiewką. 

Jakie keto bułki są najlepsze? Poznajcie nasz wybór: 

  • bułki keto z mąki kokosowej bazujące na babce jajowatej, jajkach, mleczku kokosowym, sproszkowanym kokosie, proszku do pieczenia bezglutenowym, sodzie, soli himalajskiej oraz wodzie.  
  • bułki keto z mąki migdałowej – gdzie bazą są zmielone migdały, a dodatkami: jajka, babka jajowata, ocet jabłkowy, sól, proszek do pieczenia i woda.  
  • keto bułki z siemienia lnianego – używamy tutaj nawet szklanki siemienia lnianego lub mąki lnianej. Do tego dodajemy babkę jajowatą, jajka, proszek do pieczenia, nasiona słonecznika, sól i wodę.  
  • keto bułki z babki jajowatej – bazują na serku śmietankowym, jajkach, wspomnianej babce jajowatej, proszku do pieczenia, soli. Można do nich dodać siemię lniane lub pestki słonecznika. 
  • keto bułki z twarogu – mogą występować w wersji na słono i słodko. W słodkiej wersji dodajemy do nich erytrol i np. borówki. W słonej robimy je z maślanki, twarogu, mąki kokosowej lub migdałowej, proszku do pieczenia, sody i błonnika w postaci np. inuliny. 
     

Keto bułki – z czym jeść? 

By zachować zasady diety ketogenicznej, na bułce nie możemy położyć dowolnych produktów, np. nie posmarujemy jej dżemem ani nutellą. Musimy korzystać z tych składników, które są dostępne na diecie keto, a więc z mięsa, nabiału, masła, oliwy oraz warzyw niskoskrobiowych takich jak np.: ogórki, sałata, pomidory, papryka, szpinak.  

Bułki możemy zjeść z takimi dodatkami jak: