Dania obiadowe z drobiu to temat na rozprawę doktorską z domowej sztuki kulinarnej. Pierś kurczaka gości na naszych stołach w postaci kotlecików, nuggetsów, delikatnych pulpetów i kieszonek wypełnionych szpinakiem lub pieczarkami. Ale prawdziwym hitem dla znudzonych tradycyjnymi przepisami staną się faworki drobiowe z boczkiem. To nie tylko nazewnicza ciekawostka, ale i uczta dla podniebienia.

Faworki drobiowo-wieprzowe soczystsze niż kotlety 

Co sprawiło, że faworki mięsne znalazły swoje miejsce wśród przepisów na szybki i sycący obiad? Po pierwsze, przyrządzanie ich to dobra zabawa, która sentymentalnym przypomina o czasach obfitego w pyszności karnawału. Po drugie, wychodzą niezwykle soczyste, a to za sprawą dwóch technik kulinarnych

  • Chude mięso z piersi kurczaka, które potrafi być zbyt suche i mało wyraziste, połączone jest z boczkiem – nośnikiem smaku z warstewką tłuszczu. Nie ma opcji, żeby ten duet nie wyszedł pyszny i soczysty.  
  • Chrust drobiowy obtoczony jest w panierce, dzięki której wszystkie soki zostają w środku. Efektem jest kąsek idealny – rumiany z wierzchu, delikatny i miękki wewnątrz. 

Przepis na faworki drobiowe z boczkiem 

Potrzebujecie tylko kilku prostych elementów, żeby przyrządzić to danie, a są to: 

  • około 400 g piersi z kurczaka (2 filety), 
  • boczek wędzony surowy w plastrach, 
  • przyprawy i zioła – suszony czosnek, majeranek, sól i pieprz, 
  • jajko, mąka pszenna do panierowania (opcjonalnie bułka tarta), 
  • olej rzepakowy do smażenia.  

To podstawowe składniki, które można nieco modyfikować. Użyjcie innych przypraw, jeśli nie przepadacie za smakiem czosnku. Z drobiem zawsze dobrze komponują się zioła prowansalskie i słodka papryka. Faworki drobiowo-wieprzowe w wersji orientalnej zróbcie z dodatkiem mieszanki curry lub garam masala. 

Przygotowanie:

Faworki drobiowe przygotujecie w ciągu 15 minut. Tyle zajmie wam pokrojenie i doprawienie kurczaka, zawinięcie go z boczkiem, panierowanie i smażenie. Oto kolejne kroki wykonania: 

  1. Oczyśćcie pierś kurczaka i pokrójcie ją na skos w cienkie, długie plastry. Natrzyjcie solą, pieprzem, majerankiem i czosnkiem lub innymi ulubionymi przyprawami. Mięso można też skropić sokiem z cytryny lub limonki.  
  2. Ułóżcie paski z piersi na plastrach boczku. Jeśli trzeba, dotnijcie je do kształtu przygotowanego kurczaka, żeby nie były zbyt długie. 
  3. Zróbcie nacięcie na środku mięsa (nóż ma przekroić też boczek znajdujący się pod spodem). Przełóżcie końcówkę przez otwór i wywińcie ją do zewnątrz, na wzór tradycyjnego chrustu. Starajcie się przeciągnąć pierś kurczaka razem z boczkiem.  
  4. Obtoczcie faworki drobiowo-wieprzowe w mące, a następnie w rozmąconym jajku. Od razu wrzucajcie je na rozgrzany olej (wystarczy warstwa o wysokości 1 cm, mięsny chrust nie musi się smażyć na głębokim tłuszczu). Opcjonalnie możecie na końcu obtoczyć je w bułce tartej, tak jak klasyczne kotlety.   
  5. Smażcie faworki z kurczaka i boczku, aż będą rumiane ze wszystkich stron. Odsączcie z tłuszczu i podajcie od razu.

Jak podać faworki drobiowo-wieprzowe? 

Chrust na słono to genialna propozycja na imprezę. Podajcie go na ciepło, z sosem czosnkowym, pomidorowym lub barbecue. Ciekawym pomysłem będzie umieszczenie faworków z mięsa w koszyczku do smażonych przekąsek wyłożonym ozdobnym papierem pergaminowym. To także pyszne danie obiadowe, które można uzupełnić takimi dodatkami jak: 

  • łódeczki ziemniaczane, frytki lub chipsy, 
  • grillowane warzywa, na przykład bakłażan i papryka w sosie balsamicznym, w sezonie letnim delikatne szparagi, 
  • sałatka z ogórków kiszonych (z cebulą i musztardą francuską lub pomidorami), 
  • pieczony lub gotowany kalafior z masłem i bułką tartą,  
  • ratatouille, caponata, briam i inne mieszanki warzywne w stylu śródziemnomorskim, 
  • cukinia faszerowana pieczarkami lub kaszą, z dużą ilością dobrze topiącego się sera.