Fasolka po bretońsku to pyszny pomysł na obiad, ale jej przygotowanie zajmuje sporo czasu. Można to jednak zrobić prościej i od razu przygotować duży zapas dania na cały rok. Wystarczy wykorzystać sprytny patent i zapasteryzować danie w słoikach. Zobaczcie, jak to zrobić i nie męczcie się z każdorazowym moczeniem i gotowaniem fasoli.

Jak się gotuje fasolkę po bretońsku?

Klasyczny przepis na fasolkę po bretońsku zajmuje trochę czasu, a to wszystko przez pierwszy etap przepisu, czyli namaczanie białej fasoli. Zwykle zalewamy ją wodą wieczorem i odstawiamy na całą noc, a dopiero kolejnego dnia przystępujemy do gotowania. To trwa około 60-90 minut i dopiero wtedy możemy łączyć całość, czyli zalewać ugotowane ziarenka sosem pomidorowym oraz dorzucać wszystkie dodatki. Całość trwa więc sporo czasu, ale na szczęście jest prosty sposób na ułatwienie sobie pracy i skrócenie czasu przygotowania. Zobaczcie, jak to zrobić. 

fasolka po bretońsku przepis

Źródło: AdobeStock

Jak zrobić fasolkę po bretońsku znacznie szybciej?

Na kanale Youtube @KuchniaKwasiora podpatrzyliśmy sprytny patent na szybką fasolkę po bretońsku z gotowej fasolki w sosie, sprzedawanej w puszkach. Sam autor nazywa ją "awaryjną fasolką" i pokazuje jak przerobić takie konserwy na sycące danie obiadowe do słoików na cały rok. Co ciekawe, taka fasolka po bretońsku w słoikach nie wymaga gotowania, wystarczy tylko wymieszać wszystko z pokrojoną kiełbasą, boczkiem, cebulą z czosnkiem, przyprawami i pomidorową bazą. Po przełożeniu takiej mieszanki do słoików musimy je jednak poddać procesowi tyndalizacji, czyli trzykrotnej pasteryzacji. Zobaczcie ten prosty sposób i wykorzystajcie zalegające wam puszki do przygotowania genialnego obiadu, który szybko odgrzejecie w dni, gdy nie macie ochoty na gotowanie. 

Przepis na fasolkę po bretońsku w słoikach

Składniki:

  • 5 puszek fasolki w sosie pomidorowym,
  • po 1 pętku różnych rodzajów podwędzanych kiełbas,
  • 2 małe cebule,
  • 200 g boczku,
  • pół główki czosnku,
  • 1 szklanka passaty pomidorowej,
  • 1 łyżka ketchupu,
  • 1 mały koncentrat pomidorowy,
  • pół szklanki suszonych warzyw,
  • 1 szklanka przegotowanej wody,
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek, cząber, jałowiec, lubczyk, papryka, wawrzyn, ziele angielskie.

Przygotowanie:

Puszki z fasolką myjemy, a następnie otwieramy je i przekładamy całą ich zawartość do dużej miski. Do tego dodajemy kiełbasę pokrojoną w kostkę lub plasterki, a także drobno skrojony boczek. Teraz obieramy czosnek z cebulą i drobno je siekamy. Wszystko wrzucamy do miski z pozostałymi składnikami i wlewamy passatę, ketchup oraz koncentrat. Na koniec wsypujemy przyprawy i dokładnie mieszamy całość. 

Gotową mieszankę przekładamy do czystych, suchych słoików (do 2/3 ich wysokości) i dokładnie zakręcamy wieczka. Następnie poddajemy całość procesowi tyndalizacji, czyli trzykrotnie pasteryzujemy. Pierwszego dnia gotujemy słoiki w garnku przez 1,5 godziny, a drugiego i trzeciego powtarzamy proces już tylko przez godzinę.

Źródło: Youtube.com/@KuchniaKwasiora