Mleko skondensowane to przysmak z lat 80-tych, kiedy to rodzice kupowali je dzieciom w tubce, zamiast słodyczy. Słodką masę jadło się prosto z tubki na podwórku z innymi dziećmi. Obecnie też można dostać tubki z mlekiem skondensowanym, dodatkowo w różnych wariantach smakowych. Dużo bardziej popularne jest mleko w puszce, które wykorzystuje się do wielu deserów.

Mleko skondensowane słodzone - z czego się składa?

Mleko skondensowane powstaje w wyniku zagęszczenia zwykłego mleka poprzez odparowanie wody. Dodatkowo jest pasteryzowane i sterylizowane. Dawniej nie zwracano na to uwagi, ale obecnie, w dobie otyłości należy pamiętać, że mleko w tubce jest bardzo kaloryczne, w 100 g znajduje się bowiem ok. 325 kcal. Takie mleko zawiera najczęściej ok. 45 proc. cukru.  Mleko zagęszczone słodzone w puszce składa się z mleka oraz sacharozy, przy czym na 100 ml mleka przypada jej aż 9 g. Plusem takiego mleka jest prosty skład i brak sztucznych dodatków. Wadą zdecydowanie kaloryczność. W 100 ml jest aż 320 kcal.
Mleko skondensowane jest łatwe w przechowywaniu, nie wymaga trzymania w lodówce. Zalecane jest nawet przechowywanie go poza lodówką, gdzie może zgęstnieć i spowodować wytrącanie się osadów.

Zastosowanie mleka skondensowanego w kuchni

Mleko skondensowane dzięki swoim właściwościom i smakowi często wykorzystywane jest do przygotowywania deserów. Z jego dodatkiem powstają pyszne ciasta, koktajle, czy polewy do lodów. To także doskonały dodatek do naleśników, placków, gofrów, wafli, tostów czy ciasteczek. Polecamy przepisy na:

Ciasto na mleku skondensowanym w 10 minut

To błyskawiczne i przepyszne ciasto na mleku skondensowanym podpatrzyliśmy na Instagramie Ewy Szczęsnej @ewa.masterchef, która w 2018 roku wzięła udział w 7. edycji "MasterChefa". Aby przygotować ten błyskawiczny deser przygotujcie:

  • 200 g serka śmietankowego
  • 200 ml mleka skondensowanego
  • 250 ml śmietanki 30%,
  • herbatniki
  • mleko i kawa do namoczenia

na polewę:

  • 150 czekolady
  • 100 ml śmietanki 30%

W większej misce połączcie serek śmietankowy z mlekiem skondensowanym i ubijcie na sztywną masę. Teraz możecie dodać śmietankę i ubić razem z serami, albo oddzielnie. Pamiętajcie, alby śmietanka była bardzo mocno schłodzona, wtedy lepiej i szybciej się ubije na sztywno. Przełóżcie ubitą śmietankę do serka i dokładnie wymieszajcie obie masy.
Mleko i kawę wlejcie do głębokiego naczynia. Herbatniki namoczcie w tej mieszance i ułóżcie pierwszą warstwę na dnie naczynia. Teraz połóżcie połowę kremu. Wyrównajcie i połóżcie drugą warstwę namoczonych herbatników. Na nie rozłóżcie równo resztę kremu. Włóżcie do lodówki. Przygotujcie polewę. Czekoladę pokruszcie na mniejsze kawałki, wsypcie do miski i zalejcie ciepłą śmietanką. Mieszajcie do czasu, aż czekolada się rozpuści i powstanie gładka polewa. Gdy lekko przestygnie, wylejcie ja na wierzch kremowej warstwy. Szybko zastygnie na chłodnej masie. Deser można jeść od razu bez czekania, aż masa stężeje w lodówce. Wygląda i smakuje wyśmienicie. Możecie go przygotować w dużym naczyniu, albo w małych pucharkach.