Orzechy włoskie dodajemy do wypieków w formie mielonej, drobno posiekanej lub też w postaci całych cząstek. Zwykle te większe kawałki trafiają na wierzch ciasta, żeby je ozdobić. Choć w przypadku bezy o nazwie dacquoise (dakłas), możemy znaleźć w środku nawet całe połówki orzechów włoskich. Mielone drobinki przydają się bardziej do pieczenia biszkoptów lub ucieranych ciast, gdzie orzechy stanowią zamiennik mąki. Mogą one wchodzić również w skład kremu lub nadzienia (np. jabłkowego do szarlotki). Oprócz walorów smakowych, orzechy dostarczają też wielu wartości odżywczych – magnez, witaminę E i antyoksydanty. Nienasycone kwasy tłuszczowe, które się w nich znajdują, poprawiają stan zdrowia, co sprawia, że desery z udziałem tych owoców są niezwykle wartościowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Co można upiec z orzechów włoskich? Przepis na pyszne ciasta 

Orzechy włoskie dają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o ciasta z ich dodatkiem. Mogą to być zupełnie lekkie, wykonane na bazie białek bezy lub ciężkie w teksturze ciasta makowo-orzechowe serwowane zazwyczaj na święta Bożego Narodzenia. Ciasta z orzechami włoskimi mogą być pieczone na bazie oleju lub być ucierane na maśle. Czasem – tak jak blaty biszkoptowe, nie wymagają zupełnie dodatku tłuszczu. Wypieki z orzechów bywają wielowarstwowe, np. tort kawowy lub stanowią jedną warstwę  – jak w popularnym cieście wiewiórka. Ile pomysłów, tyle wydań ciasta z orzechami włoskimi, a każdy z nich cieszy smakiem, konsystencją oraz nowatorskim podejściem.  

  • Ciasto z orzechami włoskimi na biszkopcie - biszkopt orzechowy to doskonała baza do tortu lub samodzielne, puszyste ciasto do kawy i herbaty. Można go komponować z kremami, np. czekoladowym, śmietankowym, kawowym lub też z owocami. Po upieczeniu zwykle jest mięciutki i delikatny. Najlepszy jest tradycyjny tort orzechowy z klasycznym, maślanym kremem. Nadaje się na każdą imprezę. Efektowny wygląd zawdzięcza jasnej warstwie kremu na zewnątrz i dekoracjom z wiórków czekolady oraz posiekanych orzechów. Kto woli lżejsze kremy, może zrobić je na bazie mascarpone i śmietany. Kiedy zamierzamy zrobić klasyczny tort orzechowy, użyjmy zmielonych orzechów zamiast mąki. Doskonale ją pod tym względem zastępują. Dzięki temu uzyskamy bezglutenową wersję ciasta, którą będą mogły spożywać osoby z celiakią, mające alergię na gluten lub wykazujące nadwrażliwość pokarmową na ten składnik. Jeśli zamienimy mąkę na orzechy, blaty będą trochę cięższe i mniej puszyste, ale równie smaczne. Przesmarujmy je potem esencjonalnym wyrazistym kremem, np. kawowym, którego recepturę znajdziemy w przepisie na tort kawowy.  
  • Kruche ciasto z orzechami włoskimi - maślane, kruche ciasta bardzo dobrze komponują się z orzechowym nadzieniem. Szczególnie dobrze smakuje szarlotka z orzechami, gdzie część posiekanych drobno orzechów ląduje w kruchym spodzie, a pozostała wymieszana jest z kruszonką. Przepyszny jest też orzechowiec, gdzie maślane blaty przekładane są kremem budyniowym i smarowane polewą orzechową. Równie dobry, i podobny w wykonaniu do orzechowca, jest miodownik, gdzie spody przyjemnie miękną pod wpływem budyniowej masy.  
  • Ciasta z orzechami mielonymi - najbardziej oczywisty wypiek z nimi to biszkopt orzechowy. Oprócz tego mielone orzechy mogą znaleźć się w ciastach takich, jak: 

- marchewkowe – bazą jest tarta marchewka, a przyprawami są: cynamon oraz kardamon; 

- dyniowe – mus dyniowy łączy się tutaj  z korzennymi przyprawami i smakiem orzecha włoskiego tworząc niepowtarzalną nutę smakową. Doskonale pasuje do kakao i czekolady na gorąco; 

- trójwarstwowe – złożone z warstwy masy serowej, makowej i orzechowej; 

- bakewell – czyli angielski wypiek, złożony z dwóch warstw kruchego ciasta przełożony masą malinową.

Co można zrobić z orzechów włoskich na szybko? 

Oprócz ekspresowych ciast orzechowych, na które przepisy znajdziemy powyżej, z orzechów włoskich możemy wykonać wiele prostych i szybkich deserów. Jednym z nich będą kruche ciastka orzechowe, innym – rogaliki albo muffinki z dodatkiem orzechów. Możemy też wykonać orzechowe batony oraz intensywne w smaku lody orzechowe.  

  • Batoniki orzechowe mają tę zaletę, że są proste w wykonaniu. Kiedy więc najdzie nas ochota na coś słodkiego, a mamy pod ręką , np. płatki owsiane tylko, bakalie i miód, możemy już z tych składników wyczarować pyszny deser.  
  • Muffinki orzechowe to prosty sposób na zrobienie szybkiego deseru. Przede wszystkim można je wykonać z tych składników, które akurat znajdują się w naszej kuchni. Jeśli nie mamy jajek, możemy zastąpić je bananami. Jeżeli brakuje nam mąki, zmielmy płatki owsiane. Gdy zabraknie oleju, rozpuśćmy masło. Wariacji jest wiele. Do każdej z nich możemy dosypać posiekane orzechy włoskie, dzięki temu nasz deser zyska przyjemną, orzechową nutę i bardziej chrupką teksturę.  
  • Ciastka orzechowe wykonane z posiekanego masła, cukru pudru, maki i jajka z dodatkiem orzechów włoskich to najprostszy sposób na zrobienie czegoś słodkiego na szybko. Ciasta nie trzeba siekać samodzielnie, może to za nas zrobić robot kuchenny. Potem wystarczy już tylko zagnieść jednolitą kulę, wsadzić na 15 minut do lodówki, a potem rozwałkować, wycinając kółka i piec około 10-15 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. 

Jakie dania z orzechów włoskich - propozycje wytrawnych potraw o smaku orzechowym 

Kiedy już skonsumujemy orzechowe słodkości, sięgnijmy po inne wypieki i potrawy z dodatkiem orzechów. Dzięki temu urozmaicimy naszą dietę i dostarczymy sobie ważnych składników odżywczych oraz poprawimy smak wielu, nawet znajomych nam dań.  

Wiele sałatek zyskuje na smaku i syci na dłużej, kiedy dodamy do nich garść orzechów. Najbardziej znane sałatki z ich dodatkiem to: 

Oprócz lekkich przekąsek, włoskie orzechy doskonale pasują do dań głównych typu: 

  • makaron z wędzonym łososiem i serem brie, 
  • halibut z orzechami i granatem 
  • rolada z indyka w sosie grzybowym (nadzienie z grzybów i orzechów)