Po jesiennych deszczach i zimowych chłodach – choć te zjawiska ostatnio mieszają się między sobą – wszyscy z wytęsknieniem czekamy na wiosnę i na towarzyszący jej wybuch energii i radości. Jednak paradoksalnie, okazuje się, że w tym okresie wiele osób odczuwa przygnębienie, ociężałość i w ogóle trudno im rano wstać z łóżka. Czynników może być bardzo wiele. Na tak zwane przesilenie wiosenne wpływać może wydłużający się dzień, wraz z niby pozorną, a jednak istotną zmianą czasu. Za obniżenie samopoczucia odpowiedzialne mogę być też zmiany hormonalne. Co więcej, ciężkostrawna dieta, która zwykle nam towarzyszy w trakcie chłodnych miesięcy, rozleniwia organizm. Niezależnie od wszystkiego, pora wstać i przegnać zimową chandrę.

Wiosna to oczywiście pojawiające się nowalijki. Kto nie czeka na pierwsze rzodkiewki, pomidory czy szczypior?! Choć warzywa są niezbędne w zdrowej i zrównoważonej diecie, nie należy zapominać też o mięsie. Organizm po zimowym spowolnieniu potrzebuje energii i składników odżywczych, a tych mnóstwo jest w lekkim mięsie drobiowym. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie zawierającej drób, dostarczymy organizmowi wszystkiego, czego do tego potrzebuje. W mięsie z kurczaka czy indyka znajduje się cała gama witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B12). Ta ostatnia jest szczególnie ważna, bowiem nie występuje w formie naturalnej nigdzie indziej. W mięsie drobiowym znajdziemy także witaminy A, D, E i PP. Na liście mikroelementów są jeszcze magnez, cynk, sód, wapń i potas.

Materiały prasowe klienta

Niezwykle ważne w składzie mięsa jest żelazo hemowe, które dzięki takiej postaci jest bardzo dobrze przyswajalne przez ludzki organizm. Pełnowartościowe białko stanowi podstawę jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli dodać, że mięso drobiowe to w przypadku indyka ok 84 kcal i zaledwie 0,7g tłuszczu/100g produktu, a kurczaka to ok. 99 kcal i 1,3g tłuszczu/100g to okazuje się, że potrawy bazujące na drobiu stanowią doskonałą bazę do tworzenia diety fit.

Spożywanie drobiu zaleca się kobietom w ciąży, a kurczak i indyk to pierwsze rodzaje mięsa, które wprowadza się do jadłospisu małych dzieci. Dieta bogata w lekkostrawny drób wskazana jest także dla osób w trakcie rekonwalescencji czy przechodzących poważne choroby. Ze względu na swoje walory odżywcze – dużo białka – smakowe oraz prostotę przygotowania mięso drobiowe stało się jednym z ulubionych składników diety sportowców. To chyba wystarczająco dużo powodów, by sięgnąć po drób i wyruszyć na aktywne poszukiwanie wiosny.

Zanim zabierzesz się za gotowanie, zwróć uwagę na właściwy wybór składników. Jak mawia znany kucharz i influencer Piotr Ogiński: produkt, produkt i jeszcze raz produkt. Od tego się zaczyna. Od jakości składników. Nie tylko tych, które trafiają na sklepowe półki, ale także – a może przede wszystkim – tych pośrednich, które doprowadziły do powstania produktu finalnego. Za dobrej jakości mięsem stoi europejska polityka od pola do stołu. To oznacza, że począwszy od zasiania zboża na paszę przez hodowlę zapewniającą dobrostan zwierząt, przetwórstwo aż do przechowywania i transportu przestrzegane są najwyższe standardy. Dzięki temu klienci mają pewność, że mięso pochodzące od polskich producentów jest zdrowe i najwyższej jakości.

Skoro wiadomo już, że w wiosennej diecie bogatej w warzywa i owoce nie może zabraknąć mięsa drobiowego, to czas zastanowić się, co i kiedy zjeść.

Materiały prasowe klienta

Śniadanie, to podstawowy posiłek dnia. Ma nas pobudzić i zapewnić energię na dobry start. Dobrze, jeśli zapewni nam zapas długo uwalnianej energii, nie obciążając przy tym żołądka. Pełnoziarnista kanapka z szynką drobiową i dodatkiem warzyw zagwarantuje udany początek dnia. Wychodząc z domu, nie zapomnij wziąć butelki z wodą, np. z dodatkiem mięty i cytryny. Picie dużej ilości płynów oczyszcza organizm.

Obiad, to kluczowy posiłek w środku dnia. Ma dostarczyć energii na resztę dziennych aktywności, w tym pozwolić na ćwiczenia fizyczne po pracy. Pamiętaj, by twój większy posiłek miał miejsce na ok. dwie do trzech godzin przed intensywnym treningiem. Oto przepis na lekkie i smaczne szaszłyki drobiowe, które świetnie komponują się np. z gotowanym, najlepiej czarnym lub brązowym ryżem. Związek POLSKIE MIĘSO życzy smacznego i mnóstwa energii. Niech na wiosnę moc będzie z Wami!

 

Szaszłyki Drobiowe

Materiały prasowe klienta

Solanka:

  • 40 g soli morskiej
  • 1 litr wody
  • Marynata:
  • 3 ząbki czosnku
  • Gałązka świeżego tymianku
  • Łyżeczka wędzonej papryki
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • Szaszłyki:
  • Mięso z udek z kurczaka 500 g
  • 3 duże cebule
  • 2 papryki słodkie

Mięso z udek z kurczaka wydziel z kości, oczyść z błon, a następnie przygotuj solankę z zimnej przegotowanej wody oraz soli morskiej. Przełóż mięso do solanki i odstaw na minimum 60 minut. Po tym czasie wyciągnij mięso, osusz je, a w małej misce przygotuj marynatę z drobno pokrojonego czosnku, posiekanego tymianku, wędzonej papryki, majeranku i soku z cytryny. Całość dokładnie wymieszaj i marynuj mięso przez 60 minut.
Warzywa do szaszłyków pokrój na równe kawałki i wcześniej namoczone patyczki nakłuwaj kurczaka, paprykę, cebule. Tak przygotowane szaszłyki najlepiej grillować na rozgrzanym żarze, ale można je również przygotować w piekarniku. Najważniejsze jest to, aby nie grillować ich zbyt długo, bo będą zbyt suche. Szaszłyki są gotowe, gdy mięso w środku uzyska temperaturę 75 stopni Celsjusza. Smacznego!

Po więcej przepisów zapraszamy na pewnejestjedno.pl

 

 

Materiał promocyjny Związku POLSKIE MIĘSO.