Szynka z szynkowara

Ocena:

4.17 (261)

  • 48 godz. 0 min.
  • więcej niż 10 osób
  • łatwy

Szynka z szynkowara to pyszna i zdrowa wędlina, którą łatwo wykonacie w domu. Taki domowy wyrób jest nie tylko zdrowszy, lecz także smaczniejszy od sklepowych odpowiedników. Świetnie sprawdzi się na kanapki oraz jako dodatek do wielu dań. Zobaczcie, jak zrobić takie mięso i przygotujcie je swoim domownikom.



 



 

Składniki:

  • szynka  1.5 kg

  • sól  40 g

  • rozmaryn  3 g

  • liść laurowy  2 szt.

  • pieprz  5 szt.

  • ziele angielskie  5 szt.

  • czosnek  2 ząbki

  • woda  1 l

Szynka z szynkowara - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Peklowanie mięsa: Mięso oczyszczamy i suszymy. Przygotowujemy roztwór soli peklowej z  1 litra przegotowanej wody i 2 płaskich łyżkek soli peklowej. Szynkę przekładamy do naczynia i zalewamy przygotowanym roztworem, tak by mięso było całkowicie przykryte solanką. Dodejmy ziele angieskie, ziarna pieprzu, liście laurowe, rozmaryn oraz pokrojony w plasterki czosnek. Naczynie przykrywamy i odstawiamy do lodówki na 5 dni. Raz dziennie obracamy mięso, aby się równomiernie peklowało.

    Mięso
  • Krok 2:

    Przygotowanie mięsa do szynkowara: Po 5 dniach wyjmujemy mięso z solanki i płuczemy. Szynkowar o pojemności 1,5kg wykładamy specjalnym woreczkiem lub folią. Zamarynowaną szynkę przekładamy do szynkowara i ciasno ubijamy, żeby nie było żadnych pustych przestrzeni. Woreczek zakręcamy, ale nie zawiązujemy i zamykamy szynkowar.

    marynowanie
  • Krok 3:

    Parzenie mięsa w szynkowarze: Całość parzymy w garnku z wodą o temparaturze 75-80 stopni przez 2,5h. Po wyjęciu szynkowar studzimy w zimnej wodzie i ostudzony wstawiamy na całą noc do lodówki. Nastepnego dnia wyjmujemy gotową wędlinę.

    garnek

Porady

  • Wybierając szynkowar, należy zwrócić uwagę na jego pojemność, ma ona wpływ na zużycie prądu, a także na możliwość przyrządzenia większej ilości mięsa za jednym razem. W sprzedaży dostępne są urządzenia o pojemności od 900 g do 3600 g. Chcąc przygotować rodzinną porcję szynek, na przykład na święta, należy wybrać taki o pojemności 1,3 l lub więcej.
  • Podstawą tego przepisu jest dobrej jakości mięso. Możemy użyć nie tylko szynki wieprzowej, ale również łopatki, karkówki czy boczku. Świetnie smakuje też schab z szynkowara. Tym, którzy wolą białe mięso, posmakuje z kolei szynka drobiowa z szynkowara.
  • Podczas parzenia, część soli wyparowuje z mięsa, dlatego trzeba odpowiednio posolić surowe mięso. Sprawdzona proporcja to 2,5 łyżki soli na 1,5 kg mięsa.
  • Do gotowania warto użyć garnka z grubszym dnem, lub wyłożyć dno ściereczką, żeby szynkowar nie obijał się za bardzo o brzegi garnka.
  • Mięso z szynkowara powinno być bardzo mocno ubite i ułożone jak najciaśniej. Większość szynkowarów, wyposażonych jest w specjalny tłok, ułatwiający dociśnięcie mięsa, ale można też użyć do tego drewnianej łyżki.
  • Gotowanie szynki ułatwi termometr kuchenny.
  • Szynka z szynkowara powinna być przechowywana w lodówce i najlepiej spożyć ją maksymalnie w ciągu 4 dni.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Szynka z szynkowara – przepis

Najprostsza szynka wymaga tylko kilku składników, a przepis jest banalnie prosty. Szynka z szynkowara w całości to tylko jedna z opcji i możemy użyć także mięsa w kawałkach, a nawet mielonego. Zamarynowane mięso warto włożyć do specjalnego woreczka do szynkowaru lub siatki wędliniarskiej, dzięki temu będzie się je łatwiej się wyjmowało. Jeśli jednak nie mamy takiej folii, możemy pominąć ten krok. Następnie dociskamy mięso, żeby miało zwartą strukturę po ugotowaniu. Szynkowar wkładamy do garnka i podgrzewamy, ale co ważne nie gotujemy. Należy pilnować, żeby temperatura wynosiła 70–80° Celsjusza. Najlepiej na bieżąco kontrolować temperaturę w czasie parzenia, by nie doprowadzić do wrzenia, a w razie potrzeby dolewać do garnka zimną wodę, aby obniżyć temperaturę. Gotowanie szynki w szynkowarze trwa zwykle około 2–3 godziny. Po ugotowaniu, mięso trzeba zahartować, czyli podlać je zimną wodą. Gotową wędlinę zostawiamy do ostudzenia na 2–3 godziny, a później do leżakowania na całą dobę.

Marynata do szynki z szynkowara

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie doprawienie szynki. Warto, więc użyć dużej ilości przypraw i ziół, takich jak suszony czosnek, pieprz ziołowy i czarny, majeranek, kolendra, oregano, bazylia, ziele angielskie, a także słodka i ostra papryka. Mięso dokładnie nacieramy marynatą, a następnie odstawiamy na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą dobę. Takie mięso dobrze przechodzi wszystkimi smakami i jest znacznie bardziej aromatyczne.

Dodatki do szynki z szynkowara

Podstawowy przepis na szynkę z szynkowara można wzbogacić różnymi dodatkami. Warto eksperymentować, łącząc mięso z różnymi warzywami i ziołami. Świetnie sprawdzą się także suszone owoce, szczególnie do schabu. Kolejnym pysznym dodatkiem są oliwki oraz suszone pomidory, które fantastycznie łączą się z drobiem.

Inne przepisy z szynkowara

Szynkowar, wbrew swojej nazwie, nie służy tylko do robienia szynek i można go wykorzystać na wiele innych sposobów. Przygotowuje się w nim też doskonałe rolady, mielonki, kiełbasy, terriny oraz pasztety (zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej).

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne