Przepisy na suflet

suflet

Suflety wywodzą się z osiemnastowiecznej Francji. "Souffle" po francusku oznacza: "nadmuchany". Słowo to doskonale oddaje istotę konsystencji tego wypieku. Zachowanie charakterystycznej lekkości nie jest łatwe i wymaga pewnej wprawy, a suflety podczas pieczenia wykazują dużą wrażliwość na zmiany temperatury. Należy je zjadać od razu po wyjęciu z pieca, ponieważ szybko opadają.

Sprawdźcie przepisy na suflet w naszej galerii!

Przepisy na suflet

Suflet: co to jest?

Suflety to słodkie lub wytrawne wypieki o charakterystycznej, piankowej i porowatej strukturze. Tę szczególną formę osiągnąć można dzięki wykorzystaniu piany z białek i połączeniu jej z innymi dodatkami. Ważne jest prawidłowe napowietrzenie masy, dzięki czemu po wstawieniu do mocno rozgrzanego pieca zaobserwować można ścinanie białek i powiększanie objętości.

Suflety wymagają staranności w zakresie doboru i proporcji składników. W wariancie najpopularniejszym, czyli słodkim bazują na masie przygotowanej z białek i utartych z cukrem lub masłem żółtek. Nieodzowne są, rzecz jasna, dodatki smakowe.

Suflet serowy to przykład - nie jedyny! - sufletu wytrawnego. Tak przygotowany wypiek posłużyć może za smaczną przekąskę lub wykwintny dodatek do obiadu.

Suflet a fondant

Suflet czekoladowy często mylony jest z fondantem. Pomyłka zdarza się także w odniesieniu do innych smaków, tu jednak spotyka się ją najczęściej. Różnice zaś są wyraźne.

Suflet to puszysty wypiek występujący w niezliczonej liczbie wariacji, fondant natomiast jest zapiekanym w foremce ciastkiem z charakterystycznym, płynnym wnętrzem. Nadzienie wydostaje się na wierzch po rozkrojeniu wierzchniej warstwy. Przygotowanie fondantu jest stosunkowo łatwe i nawet średnio wprawiony kucharz powinien sobie z tą sztuką poradzić. Suflet wymaga dużej staranności doświadczenia. Francuzi wymyślili również deser ukrywający się pod nazwą moelleux au chocolat. To nic innego jak fondant, w którym nadzienie nie musi być płynne.

Wszystkie trzy desery są bardzo smaczne, jednak istnieją między nimi wyraźne różnice, dlatego nie powinno się ich mylić.

Suflet: w czym zrobić suflet?

Suflety serwowane są w naczyniach, w których były pieczone, w związku z czym na tym wyborze warto się przez chwilę zatrzymać. Powstaje pytanie w przypadku dania, jakim jest suflet: jak podawać poczęstunek, by podkreślić jego efektowność? Zgodnie z klasyczną recepturą do zapieczenia sufletów wykorzystuje się naczynia ceramiczne o pionowych ściankach. Możemy wybrać większe, mieszczące kilka porcji lub niewielkie kokilki, z których każda zawiera suflecik dla jednej osoby.

Duże suflety także podaje się w naczyniu, w którym się piekły. Każdy z gości nabiera go na swój talerz dużą łyżką. Można także pokroić go jak babkę. Wówczas normalnym jest, że jego struktura nieco opadnie.

Tradycyjne formy ceramiczne nie są jedyną możliwością. W sklepach znajdziemy również kokilki porcelanowe, kamionkowe, metalowe, żeliwne. Nowoczesne formy do sufletów, deserów i zapiekanek charakteryzuje wytrzymałość, odporność na wysokie temperatury i zarysowania. Takie foremki często zwracają uwagę wyglądem, oryginalnymi kształtami i modnymi kolorami, stanowiąc prawdziwą ozdobę stołu.

Suflet: nadzienie

Suflety najczęściej kojarzone są z deserowym poczęstunkiem. Do masy powstałej z żółtek, cukru i piany białkowej dodaje się orzechy, migdały, czekoladę, karmel, przeciery owocowe... Suflet owocowy doskonale będzie komponował się z wanilią, cynamonem lub likierami. Suflet pomarańczowy o wyrazistym smaku z pewnością zaskoczy gości. Uwagi wart jest także suflet kawowy, który świetnie komponuje się z gorącym espresso lub alkoholem.

Suflety wytrawne z powodzeniem mogą być serwowane jako przystawka, przekąska, kolacja na ciepło lub efektowny dodatek do głównego dania mięsnego. Suflety wytrawne również bazują na masie jajecznej, do której dodaje się sos beszamelowy oraz pikantne przyprawy. Najczęściej spotykane dodatki to puree warzywne, starty ser, rozdrobniona ryba lub mięso mielone. Do klasyki należy suflet z kalafiora oraz suflet serowy, w którym wykorzystać można kozi ser, ser pleśniowy, parmezan lub goudę.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować