Dania ze skórką pomarańczową

Co zrobić ze skórką pomarańczową?

Skórka pomarańczowa jest źródłem przeszło 60 rodzajów flawonoidów roślinnych, które posiadają działanie antyoksydacyjne. To także cenne źródło witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego. Co ciekawe, skórka posiada nawet 10 razy więcej witaminy C niż sok pomarańczowy! Skórka pomarańczowa znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Może być używana jako naturalny peeling! Kandyzowana skórka pomarańczowa jest zaś doskonałym dodatkiem do różnych wypieków. Nadaje się między innymi do keksów, mazurków, pierników, babek czy muffinek. Wspaniale też podkreśla smak sernika. To również fantastyczny, zdrowy dodatek do herbaty, która wzbogacona taką skórką nabierze wspaniałego, lekko cytrusowego smaku. Skórkę można dodawać do owsianki oraz płatków śniadaniowych. Tworzymy przy jej pomocy zdrowe musli. To również doskonały dodatek do domowych batoników zbożowych. Skórka pomarańczowa może być dodawana do czekolady pitnej. Można ją również maczać w czekoladzie - będzie doskonałą przekąską. Skórka pomarańczowa w czekoladzie to pomysł na domową przekąskę. By ją przygotować wystarczy tylko w inny sposób ją pokroić - w paski. Taka skórka pomarańczowa nadaje się też do dekoracji - można przy jej pomocy udekorować różnego rodzaju desery i ciasta. Z kolei skórka pomarańczowa w syropie sprawdzi się najlepiej do kawy i herbaty.

 

Domowa skórka pomarańczowa

Skórka pomarańczowa zawdzięcza swoją popularność wartości dekoracyjnej, a także wybornemu smakowi. Można ją zmieszać z przygotowaną w domu w podobny sposób skórką cytrynową. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli później zostaną wymieszane, skórki z tych cytrusów muszą zostać przygotowane oddzielnie, w osobnych garnkach. Skórkę najłatwiej zdjąć z pomarańczy, krojąc ją na ćwiartki. Najpyszniejsze są skórki w naturalnym syropie, jednak można również je wysuszyć. Najczęściej skórki kroi się w drobną kostkę, jednak można je również pokroić w paski. Paski mogą zostać umieszczone w syropie, w słoiczku, albo wysuszone. Można też obtoczyć je w cukrze, gdy są jeszcze wilgotne. Jeśli chcemy je wysuszyć, musimy je najpierw pokroić, gotować z wodą i cukrem, a gdy się skarmelizują i powstanie gęsty syrop, zużyjmy go na przykład do słodzenia herbaty, zaś same skórki rozłóżmy na kratce. Pozostawmy je na całą noc bez przykrycia, do wyschnięcia. Skórki z pomarańczy można też gotować w soku wyciśniętym z pomarańczy, wymieszanym z wodą. To także doskonały sposób na pyszną, domową skórkę pomarańczową.

 

Jak skarmelizować skórkę pomarańczową?

Smażona skórka pomarańczowa może zostać w łatwy sposób przygotowana w domu. Trzeba tylko dobrze umyć, wyszorować i wyparzyć owoce. Potrzebujemy samej skórki, więc miąższ możemy wycisnąć, przygotowując pyszny i zdrowy sok. Spód skórki jest biały - tą część należy dokładnie wykroić, usunąć. Resztę kroimy zaś w małą kostkę i przesypujemy do garnka, a następnie zasypujemy cukrem. Dodajemy też odrobinę wody i podgrzewamy na małym ogniu, czekając na rozpuszczenie cukru. W ten sposób karmelizujemy skórkę pomarańczową przez około pół godziny, często mieszając by nic się nie przypaliło. Co jakiś czas dolewajmy też wodę, by skórka zmiękła - jeśli cukier pod wpływem wysokiej temperatury zbyt szybko się skrystalizuje, skórka stwardnieje i niestety już nie zmięknie. Bardzo ważne jest więc stałe kontrolowanie tego procesu. Smażona, czyli karmelizowana skórka pomarańczowa powinna być przechowywana w chłodnym miejscu, w zamkniętym pudełku czy słoiku.

Polecane przepisy