Dania z płatkami migdałowymi

Właściwości płatków migdałowych

Płatki migdałowe można kupić w różnych wersjach. Znajdziemy je w wersji blanszowanej lub naturalnej, przy czym ta pierwsza oznacza, że zostały wytworzone z migdałów, z których usunięto przed pokrojeniem zewnętrzną skórkę. Są one zatem jasne, kremowe. Drugi rodzaj płatków to te naturalne, które nie zostały poddane procesowi blanszowania, co sprawia, iż posiadają ciemną skórkę. Dodatkowo możemy nabyć płatki o różnych grubościach – od cienkich po bardzo grube.


Migdały to jedne z najzdrowszych orzechów drzewnych. Są źródłem białka, tłuszczu i błonnika. Zawierają wiele witamin (w tym witaminę E, B1 i B2), a także soli mineralnych, w tym magnez, potas, wapń i cynk. Witamina E zwana jest witaminą płodności lub witaminą młodości, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem – chroni komórki przed szkodliwymi przemianami komórkowymi, powodowanymi przez wolne rodniki. W płatkach migdałowych znajdziemy też kwas foliowy – to superwitamina B9, która między innymi wpływa pozytywnie na nastrój, pobudza procesy krwiotwórcze, wpływa na układ nerwowy i dba o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. To tylko niektóre z jej właściwości.


Migdały obniżają poziom złego cholesterolu i redukują ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Migdały poleca się stosować przy chorobach układu moczowego, jak kamienie nerkowe, a także przy schorzeniach oskrzeli – jako lek wykrztuśny.

 

Płatki migdałowe w kuchni

Płatki migdałowe znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Przede wszystkim są stosowane do dekoracji różnego rodzaju wypieków. Każde ciasto z płatkami migdałowymi znakomicie się prezentuje. Płatkami można zdobić zarówno serniki, jak i mazurki, torty i wszelkie inne wypieki. Mogą też trafić na rogale czy drożdżówki. To estetyczna i zdrowa dekoracja. Płatki mogą trafić również na innego rodzaju desery. Można nimi oprószyć na przykład galaretkę z bitą śmietaną czy lody. Płatki migdałowe mogą posłużyć do posypania również innych potraw. Ich słodki, przyjemny smak pasuje do różnych dań – dobrze komponuje się ze smakiem wielu sałatek. Płatki z migdałów mogą być chrupiącym dodatkiem do nich. Można też nimi posypać kanapki.


Doskonałym wyborem na obiad czy elegancką kolację będzie też ryba w płatkach migdałowych. Takie płatki to idealna panierka również dla kotlecików mięsnych czy warzywnych. Płatki migdałowe mogą trafić do smoothie czy koktajlu, a także do domowego musli czy batonów. Można je także wrzucić do jogurtu, by stał się jeszcze bardziej pożywny. Co ciekawe, płatki migdałowe mogą też trafić do zup. Zwłaszcza do zupy-krem. Najlepiej pasują smakiem do zupy dyniowej, brokułowej, z cukinii czy zielonego groszku.

 

Domowe płatki migdałowe

Płatki migdałowe można przygotować w domu, samodzielnie. Najpierw trzeba poddać całe migdały blanszowaniu – to proces, który sprawi, że zmiękną i będzie je można pokroić. Staną się również przyjemne w smaku, kremowe. Migdały trzeba zalać wrzątkiem, a następnie lodowatą wodą. Później kroi się je w kawałki lub w plastry. Tak pokrojone migdały mogą od razu posłużyć do dekoracji, ale można też dodatkowo poddać je procesowi prażenia.


Prażenie płatków migdałowych sprawia, że stają się jeszcze bardziej słodkie i jeszcze smaczniejsze. Są przyjemnie chrupiące. Płatki migdałowe praży się w piekarniku, rozkładając je uprzednio na papierze do pieczenia. Gdy uzyskają już pożądany kolor, należy je wyjąć z piekarnika i przesypać na talerz czy półmisek. Powinny stygnąć w jednej warstwie – inaczej nadal będą ciemnieć. Wyborne w smaku są też karmelizowane płatki migdałowe. Najlepiej jest przygotować je na patelni – najpierw rozpuszczamy na niej cukier i czekamy aż stanie się brązowy, Wówczas wyłączamy ogień i wrzucamy na patelnię migdały, a gdy karmel już je oblepi, przerzucamy je na papier do pieczenia by wystygły.

 

Ile kalorii mają płatki migdałowe?

Płatki migdałowe zawierają 590 kcal na 100 gramów. Oznacza to, że 1 łyżka płatków migdałowych, w której mieści się około 10 gramów, zawiera 59 kcal. To tyle samo, ile mieści się w 1 jabłku, 3 łyżeczkach cukru czy w szklance do połowy wypełnionej colą. Kalorie zawarte w płatkach migdałowych pochodzą w 14% z białka, w 12% z węglowodanów oraz w 75% z tłuszczy. By spalić taką liczbę kalorii, przez co najmniej 8 minut trzeba jeździć na rowerze czy przez 6 minut biegać.

Polecane przepisy