Kiełki słonecznika - zastosowanie

Kiełki słonecznika - wartości odżywcze

Istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie spożywać kiełki słonecznika. Właściwości tego produktu wiążą się zwłaszcza z bardzo dużą zawartością dobrze przyswajalnej witaminy E. Kiełki słonecznika są także bogatym źródłem witaminy B3, C, a także takich minerałów jak wapń, potas, magnez, cynk, fosfor i żelazo. Warto włączyć je na stałe do swojej diety również ze względu na sporą zawartość przeciwutleniaczy, które posiadają zdolność do neutralizowania wolnych rodników.

Kiełki słonecznika wzmacniają układ odpornościowy, wspomagają procesy pamięci, a także sprzyjają zachowaniu płodności u mężczyzn. Wykazują właściwości przeciwzapalne oraz wpływają pozytywnie na stan włosów, paznokci i skóry. Są również polecane osobom na dietach odchudzających, ponieważ zawierają sporą ilość błonnika (w 100 gramach kiełków znajduje się jedynie 38 kalorii oraz 2 gramy tłuszczów).

Jak zrobić domowe kiełki słonecznika?

Osoby zabiegane bez problemu kupią w sklepie gotowe kiełki słonecznika. Jak zrobić je samodzielnie, aby być pewnym ich wysokiej jakości? Przede wszystkim do hodowli kiełków nadają się jedynie nasiona pozbawione środków chemicznych. Można dostać je w sklepach z żywnością bio.

Przed rozpoczęciem kiełkowania warto dokładnie przepłukać nasiona pod bieżącą wodą. Kolejnym etapem jest umieszczenie ich w naczyniu z wodą do momentu, aż napęcznieją – będzie to około 8-12 godzin. Następnie należy kolejny raz przepłukać nasiona, po czym umieścić w naczyniu do kiełkowania – może to być słoik z metalową siateczka lub gazą. Kiełki powinno się trzymać z dala od promieni słonecznych, w temperaturze 18-21 stopni. Całkowity czas ich kiełkowania wynosi 2-3 dni – w międzyczasie warto 2 razy dziennie delikatnie je nawadniać.

Po dwóch dniach kiełki będą już gotowe do spożycia. Można przechowywać je w lodówce maksymalnie przez kilka dni – uprzednio wysuszone i umieszczone w pojemniku z przykrywką.

Do czego pasują kiełki słonecznika?

Zastanawiasz się, jak jeść kiełki słonecznika? Świetnie wzbogacają one smak wielu potraw i przekąsek. Można dodawać je m.in. do kanapek, koktajli, zup, sałatek, makaronu, past, twarożków, tortilli czy ziemniaków. Nie tylko świetnie smakują, lecz także pełnią funkcję dekoracyjną. Dzięki nim potrawy prezentują się elegancko na stole. Można za sprawą kiełków słonecznika wprowadzić do domu odrobinę wiosny.

Kiełki słonecznika - przepisy

Kiełki można wykorzystać w sałatce z roszponki i pomidorów. Taka sałatka jest wyjątkowo zdrowa i lekka. Warto zabrać ją ze sobą na piknik oraz przygotować jako przekąskę do pracy. Świetnie sprawdza się także podczas śniadania wielkanocnego.

Kiełki słonecznika można również dodać do potraw pieczonych, czego przykład stanowi aromatyczny wiosenny quiche z marchewką. Jest to rozgrzewająca potrawa w wersji orientalnej – z dodatkiem gałki muszkatołowej oraz świeżo startego chrzanu. Pieczone marchewki i cebulki dymki sprawdzają się doskonale w chłodnym okresie jesienno-zimowym.

Inną propozycją jest sałatka klasyczny cobb. To wyjątkowo pożywna sałatka z dodatkiem jajka, plasterków bekonu i piersi z kurczaka oraz awokado. Wyróżnia się wyrazistym smakiem, co jest zasługą dodania wielu przypraw oraz octu winnego. Nadaje się do obiadu, lecz może być także spożywana jako samodzielny posiłek.

Kiełki słonecznika można też dodać do farfalle z warzywami. To wyjątkowy pomysł na szybki obiad. Potrawa ta powstaje na bazie makaronu farfalle z dodatkiem kurkumy. Dzięki temu przyjmuje wyrazisty pomarańczowy kolor. W daniu tym znajduje się sporo warzyw, takich jak cukinia, bakłażan i marchewka. Dlatego przypadnie do gustu zwłaszcza osobom na diecie wegetariańskiej.

Ostatnia z naszych propozycji to kolorowa sałatka z kiełkami słonecznika, szynką wieprzową, sałatą, selerem naciowym, czerwoną papryką i kukurydzą. Uwielbiają ją zwłaszcza miłośnicy potraw w stylu hawajskim. Jest to lekki posiłek, który wybornie smakuje zwłaszcza w porze upalnego lata.

Polecane przepisy