Lody z kaszy jaglanej

Ocena:

4.56 (149)

  • 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Lody z kaszy jaglanej z dodatkiem granoli są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Zdrowe, wegańskie i niskokaloryczne, a do tego niesamowicie pyszne – to możliwe! Dodatkowo, z ich przygotowaniem poradzą sobie nawet osoby bez większego, kulinarnego doświadczenia. Jeśli jeszcze ich nie próbowaliście, koniecznie musicie to zmienić!

Składniki:

  • kasza jaglana  50 g

  • mleko roślinne  125 ml

  • mleko kokosowe  200 g

  • cukier trzcinowy  35 g

  • granola  200 g

Lody z kaszy jaglanej - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Gotowanie kaszy jaglanej: Kaszę przesypujemy na sitko i dokładnie płuczemy pod zimną, bieżącą wodą. Następnie przelewamy ją wrzątkiem, ponownie płuczemy wodą z kranu i ostawiamy do osączenia. Napój roślinny przelewamy do rondelka i podgrzewamy, aż do wrzenia. Zmniejszamy moc palnika i dodajemy kaszę. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez około 12–15 minut, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie zdejmujemy ją z palnika i odkładamy do przestudzenia. 

  • Krok 2:

    Lody z kaszy jaglanej: Wystudzoną kaszę jaglaną przekładamy do większego naczynia. Łączymy ją z mleczkiem kokosowym i cukrem trzcinowym. Całość blendujemy na gładki krem. Dodajemy granolę i dokładnie mieszamy masę. Gotowe lody jaglane przekładamy do foremek na lody i mrozimy przez co najmniej 4 godziny. 

Porady

  • Nie macie specjalnych foremek na lody? Żaden problem! W takim przypadku lody z kaszy jaglanej możecie przełożyć do pustych, małych opakowań po jogurcie czy serku. Przed włożeniem ich do zamrażalnika trzeba jeszcze wcisnąć do nich drewniany patyczek lub plastikową czy metalową łyżeczkę. 
  • Do masy na lody jaglane możecie dodać zarówno domową, jak i gotową granolę. Jeśli chcecie nieco urozmaić smak gotowego deseru, możecie sięgnąć po czekoladową, truskawkową czy karmelową granolę. 
  • Wolicie lody, które można nałożyć do wafelków? Żaden problem. Po zblendowaniu możecie przełożyć je do pudełka i zamrozić w całości. Warto dodać, że podczas mrożenia nie trzeba ich mieszać. 
  • Przed ugotowaniem kaszy jaglanej warto dodatkowo podprażyć ją na suchej patelni przez około 10 minut. Dzięki temu z łatwością pozbędziecie się ewentualnego posmaku goryczki, który niekiedy da się wyczuć w naturalnej kaszy jaglanej.
  • Przed podaniem lody z kaszy można dodatkowo oblać polewą z gorzkiej czekolady lub wegańskim solonym karmelem. 
  • Do przyrządzenia wegańskich lodów można użyć różnych napojów roślinnych. Szczególnie dobrze smakują jednak na bazie kremowego napoju z nerkowców. Równie dobrze sprawdzi się owsiany czy jaglany zamiennik mleka.
  • Jeśli chcecie przygotować bardziej dietetyczne lody z kaszy jaglanej, możecie zastąpić podany w przepisie cukier trzcinowy erytrolem, malitolem czy ksylitolem. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Lody z kaszy jaglanej – inne wersje przygotowania

Lody jaglane to jedne z naszych ulubionych, wegańskich słodkości. W najprostszej wersji, do ich przyrządzenia potrzeba jedynie kaszy jaglanej, napoju roślinnego, mleczka kokosowego i cukru (lub jego zamiennika). To jednak nie jedyny sposób ich przygotowania – możliwości jest wiele! 

Latem, gdy stragany i targowiska obfitują w sezonowe owoce, polecamy przyrządzić pyszne wegańskie lody truskawkowe na bazie kaszy. Po ugotowaniu wystarczy połączyć ją z świeżymi truskawkami, bananem i mleczkiem kokosowym. Następnie całość wystarczy już tylko zblendować i zamrozić. Opcjonalnie do masy można też dodać namoczone w wodzie rodzynki lub kokosowe wiórki.

Z kaszy jaglanej można też zrobić lody o popularnym smaku solonego karmelu. Jeśli chcecie, by całość smakowała naprawdę wybornie, możecie dodać do nich posiekane na drobno i podprażone na patelni orzechy lub startą czekoladę gorzką. Lody z kaszy równie dobrze smakują w wersji waniliowej, kawowej czy kakaowej. 

Czy kasza jaglana jest zdrowa? 

Choć lody najczęściej nie kojarzą się nam ze zdrowym posiłkiem, w prosty sposób można to zmienić. Wystarczy przygotować je na bazie odpowiednich składników, takich jak choćby kasza jaglana. Ceni się ją przede wszystkim ze względu na jej korzystny wpływ na pracę układu trawiennego. Jest bowiem lekkostrawna, nie obciąża żołądka, a dodatkowo może przyczynić się do poprawy przemiany materii. 

Dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej kasza jaglana stanowi dobre źródło protein – w 100 g zawiera aż 10 g białka. Chętnie sięgają po nią również osoby na diecie bezglutenowej. Jej spożywanie jest też zalecane podczas diety zasadowej. Pomaga ona bowiem w odbudowaniu równowagi kwasowo–zasadowej. Zdecydowanie warto włączyć ją do swojej diety! 
 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne