Jajko w koszulce ( jajko poche) - przepisy na pyszne danie

jajkiem-w-koszulce-indek

Jajko poche ma opinię posiłku, który potrafią przygotować wyłącznie kulinarni mistrzowie. W rzeczywistości wystarczy jednak zastosować zaledwie kilka trików, żeby idealnie przyrządzić ten śniadaniowy przebój. Jajko poche to mniej popularna nazwa na jajko w koszulce. Wykonane w idealny sposób powinno mieć płynne żółtko otoczone powłoczką ze ściętego białka. Zebraliśmy sposoby na pyszne jajka poche.

Jajko w koszulce ( jajko poche) - przepisy na pyszne danie

Historia jajka poche

Jajko poszetowe zaczerpnęło swoją nazwę z języka francuskiego, w którym wyraz poche oznacza kieszonkę. Dawniej w Polsce zwane było jajem zgubionym lub perdutem, a obecnie znane jest jako jajko w koszulce. Skojarzenia z garderobą nie jest przypadkowe - żółtko otulone ściętym białkiem rzeczywiście wygląda, jakby było w nie ubrane.

Jaja poszetowe często podaje się po benedyktyńsku, czyli na bułce z wędliną i sosem holenderskim. Historia tego dania sięga końcówki XIX wieku i prowadzi do Nowego Jorku. Jedna z hipotez mówi, że Lemuel Benedict zamówił podane w ten sposób jajka poche w hotelu Waldorf, co zainspirowało tamtejszego kierownika obsługi do umieszczenia podobnego dania w menu i nazwania go od nazwiska mężczyzny. Według innej wersji wydarzeń jajka po benedyktyńsku stworzył Charles Ranhofer, szef kuchni z restauracji Delmonico’s. Za tą teorią przemawia fakt, że najstarszy znany przepis na tę potrawę pochodzi właśnie z jego książki kucharskiej wydanej w 1894 roku.

Z uwagi na popularność jajek po benedyktyńsku przyjęło się, że jaja w koszulce serwujemy z pieczywem. Zwyczaj ten upowszechnił się jeszcze bardziej po wprowadzeniu masowej sprzedaży tej potrawy w restauracjach typu fast food.

Jak zrobić jajko w koszulce?

Jajko poche gotujemy w wodzie bez skorupki. Prawidłowo przyrządzone powinno przypominać owalną chmurkę, w której ścięte białko ściśle otacza półpłynne żółtko. Tym, co odstrasza od przygotowania tej potrawy jest ryzyko rozpłynięcia się białka we wrzątku. Jak ugotować jajko w koszulce?

Przede wszystkim warto zadbać o świeżość produktu i wybrać ten z najdłuższą datą ważności. Wraz z upływem czasu białko staje się coraz rzadsze, przez co traci zwartą konsystencję i nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniego kształtu podczas gotowania. To szczególnie ważne w przypadku jaj poszetowych, których struktury nie podtrzymuje skorupka.

Do przygotowania jajka w koszulce potrzebujemy około litra wody. Według klasycznej metody najpierw doprowadzamy ją do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień i tworzymy łyżką wir, do którego wbijamy jajko. Pod wpływem obrotowych ruchów powinno przybrać postać kuli. Po trzech minutach gotowania jajko w koszulce gotowe!

W teorii receptura ta wydaje się prosta, lecz w praktyce wymaga zręczności i wprawy. Na szczęście można ją sobie znacznie ułatwić. Jedną ze skutecznych metod jest gotowanie jajek z octem. Na 1 litr wrzątku dodajemy go w ilości dwóch łyżek. Jego zadaniem jest zakwaszenie wody, dzięki czemu białko szybciej się zetnie. Ocet możemy zamienić na sok z cytryny zastosowany w takiej samej proporcji.

Kolejnym sposobem na idealne jajko poszetowe jest użycie foliowych woreczków. Natłuszczamy je od wewnątrz i wybijamy do nich jajka. Powstałe sakiewki zawiązujemy u góry i wkładamy do gotującej się wody. Dzięki temu trikowi możemy być pewni, że białko zachowa zwartą strukturę. Na takiej samej zasadzie działają specjalne silikonowe foremki do gotowania jajek poche.

Przepisy z jajkiem poche

Jajko w koszulce dzięki dodatkom będzie prezentować się na talerzu równie estetycznie jak danie z restauracji. Z czym najlepiej je podać? Wśród propozycji królują przede wszystkim szparagi. Najlepiej smakują w sezonie, czyli od kwietnia do maja. Jajko poche doskonale komponuje się także z pieczywem oraz wędlinami.

Szparagi z jajkiem w koszulce to proste, lecz efektowne danie, które dodatkowo możemy udekorować suszonymi pomidorami. Najlepiej smakuje z bazylią i czosnkiem. Potrawę tę warto również nieco zmodyfikować i podać jako tosty ze szparagami i jajkiem. Dzięki odrobinie boczku posiłek zyska bardziej wyrazisty smak, który dodatkowo podkreśli parmezan.

Jajka w koszulkach z sosem holenderskim i szparagami świetnie sprawdzą się jako śniadanie w wolny dzień. Przypominają klasyczne jajka po benedyktyńsku.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować