Przepisy z jajkami kurzymi

Jajka kurze - właściwości

Jajka kurze zawierają mnóstwo łatwo przyswajalnego białka, witamin A, D, E i K i z grupy B. A także składniki mineralne takie jak potas, sód, fosfor, wapń, żelazo i cynk. Zawarty w jajku kurzym beta-karoten korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. A luteina poprawia zdolność widzenia. Jajka kurze zawierają korzystne tłuszcze nienasycone, które tworzą komórki człowieka.

Tygodniowa norma spożycia jajek kurzych określona przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 10 sztuk. Uwzględniając w tej liczbie jajka w ciastach, deserach i makaronach. Dla osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego dietetycy polecają gotowanie jajek na miękko, niż na twardo. A także unikać smażenia na tłuszczu z dodatkiem tłustego mięsa.

Jajka kurze - jakie wybierać?

Na smak jajka kurzego wpływa sposób hodowli kur. Najsmaczniejsze będą jajka z tzw. "wolnego wybiegu", które karmione są naturalnym zbożem i nie stosuje się na nich antybiotyków. Kolor żółtka uzależniony jest od rodzaju zboża jakim była karmiona kura. Barwę pomarańczową zawdzięczamy paszy na bazie kukurydzy, a żółtą pszenicy.  Zgodnie z prawem istnieje obowiązek oznaczania z jakiego chowu pochodzą jajka kurze ( 0-chów ekologiczny, 1-chów z wolnego wybiegu,2-chów ściółkowy, 3- chów klatkowy). Warto wiedzieć, że sposób chowu zwierząt wpływa nie tylko na cenę, ale na smak jajka oraz na nasze zdrowie.

Polecane przepisy