Jagnięcina - przepisy

Jagnięcina: potrawy

Jagnięcina łatwo może stać się wyjątkowym daniem głównym, a że w kuchni polskiej obecnie jest raczej rarytasem, obiad, którego głównym składnikiem jest mięso młodej owcy, z pewnością zaskoczy wszystkich domowników.

Mięso jagnięce doskonale nadaje się do przygotowania wszelkich mięsnych potraw-kotletów, gulaszu, pieczeni, a nawet pulpetów i burgerów, po wcześniejszym zmieleniu. Możliwości jest wiele, bowiem jagnięcinę można obrabiać na wiele sposobów.

Polędwica jagnięca świetnie nadaje się do przygotowania pieczeni lub do grillowania. Schab jest wprost stworzony do smażenia, ale ten kawałek mięsa można też upiec. Żeberka to jedno z najpopularniejszych mięs, które goszczą na grillu. Łopatkę można dusić, smażyć lub piec.

Jednym z najpopularniejszych dań z mięsa młodej owcy jest comber jagnięcy, podany jako aromatyczna pieczeń lub stek. Jeżeli chcesz zaskoczyć swoich bliskich bardziej nietypowym obiadem, przygotuj rogan josh - przysmak kuchni indyjskiej, którego podstawą jest mięso duszone w maśle ghee. Kolejna nietypowa propozycja to pilaw - tradycyjna potrawa kuchni wschodniej, składająca się z bulguru lub ryżu, warzyw, dużej ilości pikantnych przypraw i kawałków mięsa.

Jak marynować jagnięcinę?

Jagnięcina charakteryzuje się silnym zapachem. Z tego względu, ten rodzaj mięsa bardzo "lubi się" z intensywnymi przyprawami i z wyrazistymi marynatami.

Najczęściej, podstawą marynaty do jagnięciny jest czerwone wino oraz zioła - oregano, tymianek i rozmaryn. W marynacie nie powinno zabraknąć też czosnku, oliwy z oliwek, soli i pieprzu.

Prostą marynatę do jagnięciny można przygotować z soku pomarańczowego z dodatkiem przypraw, tymianku i oliwy z oliwek. Inne popularne składniki to musztarda, sos sojowy i sok z cytryny.

Marynata pomoże ukryć charakterystyczny zapach mięsa, a przy okazji - uczyni je kruchym. Jagnięcinę należy zamarynować minimum na kilka godzin przed upieczeniem, jednak zaleca się, aby zamarynowane mięso leżało w lodówce przez 24 godziny.

W pierwszej kolejności, mięso należy naciąć, a następnie - wetrzeć marynatę, dbając o to, żeby dostała się we wszystkie wgłębienia. Jeżeli zamierzamy przygotować większe kawałki, najpierw warto nakłuć je widelcem. Ważne jest, żeby kawałki jagnięciny charakteryzowały się zbliżoną grubością. Wówczas, przygotowana marynata wchłonie się równomiernie. Jeżeli marynata zawiera zioła, przed rozpoczęciem smażenia lub grillowania warto usunąć je z już zamarynowanego mięsa. W przeciwnym wypadku, łatwo o ich przypalenie, co może zepsuć smak potrawy i nadać jej niezbyt apetyczny wygląd.

Co pasuje do jagnięciny?

Jagnięcina może być podawana z wieloma dodatkami. W polskiej kuchni, na stołach najczęściej gości jagnięcina z pieczonymi ziemniakami, ale dobrym dodatkiem jest tez puree ziemniaczane. Do jagnięciny świetnie pasują warzywa - pieczone (na tej samej blasze co mięso) lub gotowane. Jeżeli mięso młodej owcy ma być składnikiem orientalnego dania, idealnie skomponuje się z ryżem. Gulasz lub pulpety można bez przeszkód podawać z kaszą. W Polsce, takie rozwiązanie nie jest popularne, ale na południu, jagnięcinę często podaje się w towarzystwie świeżych owoców, najczęściej - pigwy. Takie danie może okazać się ciekawym urozmaiceniem domowego jadłospisu.

Jakie wino do jagnięciny?

Jagnięcina najlepiej komponuje się z czerwonym winem. To, jaki trunek podamy do obiadu, w dużej mierze zależy od tego, jak przygotowaliśmy mięso. Do jagnięciny przyrządzonej z łagodnymi, ziołowymi przyprawami, najlepiej pasuje lekkie czerwone wino. Jeżeli na stół podamy mięso, któremu nie szczędziliśmy pikantnych przypraw, zdecydowanie lepszym wyborem będzie ciężkie czerwone wino.

Polecane przepisy