Groch - przepisy

Groch wymaga długiego gotowania, warto o tym pamiętać planując przygotowanie posiłku. Zależnie od tego, czy sięgniesz po całe ziarna, czy po połówki, czas gotowania może wynieść ok. 60 minut, dla nienamoczonych wcześniej połówek, 35-40 minut, dla połówek, które wcześniej były namaczane, 90 minut, dla nienamoczonych ziaren niełuskanych i 70 minut dla wcześniej namoczonych całych ziaren.  
Przed ugotowaniem, groch należy dokładnie opłukać, nie szczędząc wody. Jej ilość jest też ważna w samym procesie gotowania. Co prawda, groch nie potrzebuje jej tak dużo, jak choćby fasola, jednak należy zachować proporcję trzech szklanek wody na każdą szklankę grochu. W trakcie trakcie gotowania, do grochu warto dodać koper włoski i kminek. Te przyprawy nie tylko nadadzą mu ciekawy smak, ale ułatwią też jego przyswajanie - groch to dość ciężkostrawne warzywo, zresztą jak większość strączkowców.
Co jakiś czas, warto podejść do garnka, usunąć gromadzącą się pianę i dokładnie zamieszać ziarna, żeby te nie przywarły do dna. Podany wcześniej czas gotowania grochu należy traktować jako wartości przybliżone - ziarna mogą ugotować się nieco wcześniej lub odrobinę później. Żeby stwierdzić, czy groch jest już gotowy, należy przełożyć kilka ziaren na talerz i spróbować rozgnieść je widelcem. Jeżeli pod wpływem nacisku rozpadną się bez problemu, można już wyłączyć palnik.  

Co zrobić żeby groch był miękki?

Groch wymaga nieco cierpliwości, jeżeli jednak zależy ci przede wszystkim na czasie, możesz nieco skrócić gotowanie, o ile wcześniej poczynisz odpowiednie przygotowania. Zgadza się, mowa o namaczaniu.
Ile moczyć groch? W przypadku niełuskanych ziaren, optymalny czas namaczania to 9-10 godzin. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań przed całonocnym moczeniem grochu. Należy przyjąć takie same proporcje wody, jak przy gotowaniu, czyli trzy szklanki wody na szklankę grochu.
Czy groch łuskany trzeba moczyć? Nie, ale można. W tym przypadku, czas namaczania będzie znacznie krótszy - połówki ziaren wystarczy potrzymać w naczyniu z wodą przez 1-2 godz.

Ważne - w trakcie gotowania, groch należy solić dopiero na sam koniec. Jeżeli zrobisz to wcześniej, będzie twardy.

Jeżeli groch nie chce zmięknąć, można ratować się sodą oczyszczoną. Wystarczy dodać szczyptę do wywaru, pod sam koniec gotowania.

Groch: wartości odżywcze 

Groch charakteryzuje się interesującym smakiem, ale należy też docenić go ze względu na liczne właściwości odżywcze. Ta roślina strączkowa jest bogatym źródłem białka i węglowodanów, zapewnia zatem niezbędne w diecie makroskładniki. Groch dostarcza też niezwykle ważny błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit i obniża poziom cholesterolu we krwi. Groch obfituje też w witaminę A, cenne witaminy z grupy B, w witaminę C, E i K, kwas pantotenowy i foliowy oraz w minerały: fosfor, magnez, żelazo, potas i wapń. 

Groch: przepisy

Groch pozwoli przygotować wiele potraw, charakteryzujących się wyśmienitym smakiem i wieloma cennymi właściwościami odżywczymi. Jedną z podstawowych jest grochówka - zupa, której nikomu nie trzeba przedstawiać.

Większość z nas, bez grochu nie wyobraża sobie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej. Kapusta z grochem, śliwką i grzybami to pozycja obowiązkowa w wielu polskich domach. Nie warto jednak ograniczać zastosowania grochu do jednego dnia w roku, bo z jego pomocą przygotujemy wiele innych potraw.

Wegetariański pasztet z grochu ze śliwką, krokiety nadziewane purée grochowym, kotleciki z grochu - to tylko kilka pomysłów. Na rodzinnym stole, świetnie sprawdzi się też zupa z grochu i cieciorki, kapuśniak z grochem i barszcz z grochem. Ciekawą propozycją na pyszny obiad są też bakłażany z grochem i pomidorami.

Polecane przepisy