Flaczki - przepisy tradycyjne

flaczki-indeks-min

Flaczki to tradycyjna polska potrawa, która gości na polskich stołach już od XIV wieku. Jej smakiem delektował się sam król Władysław Jagiełło. Wyjaśniamy więc, z czego są flaki, jak je ugotować i przyprawić, aby wyszły przepyszne. Przedstawiamy inspiracje na samodzielne przygotowanie flaczków.

Ponadto zebraliśmy przepisy na flaczki wegetariańskie na bazie boczniaków i warzyw. Z pewnością każdy smakosz znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Oto przepisy na flaczki domowe. 

Flaczki - przepisy tradycyjne

Z czego się robi flaki?

Flaki to zupa o gęstej konsystencji, najczęściej z dodatkiem cienkich fragmentów żołądka różnych zwierząt. Najpopularniejsze w polskiej kuchni są flaki wołowe oraz wieprzowe. Można jednak ugotować również flaki z drobiu, dziczyzny, a nawet przygotować je w wersji wegetariańskiej – zamiast zwierzęcych flaków wykorzystuje się wtedy grzyby.

Jakie przyprawy do flaczków?

Flaki tradycyjne gotuje się w wersji pikantnej. Uzasadnione jest zatem zastosowanie takich przypraw jak np. pieprz, papryczka chilli, imbir czy gałka muszkatołowa. Zupa flaki powinna również zostać wzbogacona o aromat majeranku, liści laurowych, tymianku, kminku oraz słodkiej papryki mielonej. Smak flaczków można dodatkowo wzbogacić dodatkiem octu winnego lub śmietany.

Przepisy na flaczki

Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na to, jak ugotować flaki. Tradycyjne flaki drobiowe najlepiej smakują z dodatkiem takich warzyw jak gotowana marchewka, cebula, czosnek oraz pietruszka. Warto również wzbogacić ich smak o dodatek magii, a także takich przypraw jak majeranek, gałka muszkatołowa, liść laurowy, ziele angielskie, słodka papryka oraz imbir. Wołowe flaki wychodzą wyśmienite z margaryną oraz zasmażką z mąki pszennej. Są wyjątkowo sycącą i aromatyczną potrawą, która doskonale rozgrzewa w chłodnym okresie jesienno-zimowym.

Równie smaczne są flaczki wieprzowe z dodatkiem mięsa wołowego. Wychodzą wyśmienite z dodatkiem wegety, majeranku, pieprzu, liści laurowych, słodkiej papryki, oleju oraz zasmażki. Do zupy można również dodać warzywa, takie jak pietruszka, marchew, seler, cebula czy por. Zasmażkę najlepiej dodać dopiero po upływie godziny od rozpoczęcia gotowania zupy. Mięso wieprzowe warto wcześniej podsmażyć, a warzywa zetrzeć na drobnej tarce.

Jeszcze inny pomysł to flaki z żołądków drobiowych na rosole. Smakują świetnie z marchewką, imbirem, gałką muszkatołową, pieprzem i majerankiem. Flaczki drobiowe można także ugotować z ugotowanego mięsa kurczaka z dodatkiem włoszczyzny, masła, zasmażki i aromatycznych przypraw. Flaki w tej wersji są na tyle delikatne, że lubią je nie tylko dorośli, lecz także dzieci. Najlepiej podać je do stołu razem z chlebem, bułką lub bagietką. 

Flaczki w nowej odsłonie

W wykwintnej wersji można ugotować cielęce flaczki z krewetkami. Potrawa taka sprawdzi się nie tylko na obiad, lecz także podczas różnego typu imprez ze znajomymi oraz rodzinnych uroczystości. Najlepiej przygotować je na wywarze wołowym oraz z użyciem takich warzyw jak marchewka, pietruszka, seler, por i czosnek. Nie może również zabraknąć masła oraz podkreślających smak przypraw, w tym zwłaszcza chilli oraz imbiru.

Dla miłośników śródziemnomorskiej kuchni polecamy flaczki po włosku. Jest to duszona potrawa z flaków wołowych, które gotuje się razem z kiełbasą, wędzonym boczkiem oraz fasolką. Dzięki temu flaki w tej wersji są wyjątkowo pożywne i dostarczają sporo energii. Nie może także zabraknąć oliwy z oliwek, selera naciowego, koncentratu pomidorowego, a także takich przypraw jak szałwia i goździki. Flaki po włosku smakują najlepiej podawane z białym pieczywem.

Wegetarianie docenią zaś zapewne przepis na flaczki z boczniaków. Potrawa ta jest najlepszym dowodem na to, że pyszne flaki wcale nie muszą być przygotowane z użyciem produktów pochodzenia zwierzęcego. Wychodzą świetne z dodatkiem selera korzeniowego, marchewki, cebuli i pora. Nie może również zabraknąć takich przypraw jak tymianek, majeranek, gałka muszkatołowa, imbir, liść laurowy oraz mielona papryka. Wegetariańskie flaczki można podawać z dodatkiem śmietany, dzięki czemu będą mięciutkie i delikatne. Należy uważać, aby boczniaki jak najszybciej i bardzo ostrożnie umyć w wodzie, ponieważ grzyby te błyskawicznie nasiąkają.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować