Kawa - najlepsze przepisy

Kawa, wbrew powszechnej opinii, pita w odpowiednich ilościach może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. To także doskonały składnik ciast i deserów. Poznaj podstawowe rodzaje kawy oraz sposoby jej parzenia i dowiedz się w jakich przepisach możesz ją wykorzystać.  

Przepisy na kawę

Rodzaje kawy

W różnych zakątkach świata możemy spotkać niezliczone rodzaje kawy. Najpopularniejsze w naszej kulturze są jednak te włoskie, na bazie espresso. Jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje kawy?

  • Espresso – kawa ta to jeden z symboli Włoch. Co ciekawe, jej nazwa nie pochodzi od przygotowania kawy w ekspresowym tempie lub od przygotowania jej w ekspresie, jak uważa wiele osób. Nazwa „espresso” pochodzi od włoskiego przymiotnika „espressivo”, czyli „wyrazisty”. To określenie doskonale oddaje smak i charakter tej kawy. Espresso to mała, czarna, bardzo intensywna w smaku kawa, najczęściej podawana w zestawie ze szklanką zimnej wody.
  • Cappuccino – jak każda z opisywanych tutaj kaw, również ta jest przygotowywana na bazie espresso. Do 25 ml mocnej kawy dodaje się 125 ml spienionego mleka, które koniecznie powinno być pozbawione pęcherzyków powietrza i cechować się kremowa konsystencją.
  • Latte – to kawa, którą Włosi tradycyjnie wypijają do śniadania. Od cappuccino różni się tym, że zawiera większą ilość mleka – około 200 ml, przy czym spienione mleko znajduje się tylko w górnej części.
  • Flat white – to kawa wywodząca się z Australii lub Nowej Zelandii. Przygotowywana jest z podwójnego espresso i zalewana mlekiem. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jest płaska na powierzchni i właśnie stąd pochodzi jej nazwa.
  • Americano – to espresso z dodatkiem gorącej wody, czyli mówiąc wprost – rozwodnione espresso. Mówi się, że ten rodzaj kawy powstał w trakcie II wojny światowej, kiedy to amerykańscy żołnierze prosili o dolewanie większej ilości wody do espresso, by poczuć taki smak kawy, jaki znali z domu.
  • Kawa melange, czyli kawa po wiedeńsku – jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Austrii. Melange to espresso udekorowane bitą śmietaną. Nieco zmieniona wersja zakłada, że najpierw powinno się rozpuścić w rondelku odrobinę czekolady, dolać do niej espresso, przelać mieszankę do filiżanki i tam dodać bitą śmietanę. To kawa, która z powodzeniem może zastąpić nam deser.
  • Freddo – to rodzaj mrożonej kawy, a dokładnie espresso podawane na zimno. Jak zrobić mrożoną kawę freddo? Kostki lodu wystarczy zalać ciepłym lub wystudzonym espresso. Do mieszanki, wedle upodobań, można dodać spienione mleko lub odrobinę alkoholu, na przykład brandy lub grappy.

Sposoby parzenia kawy

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak parzyć kawę, to nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje mnóstwo sposobów parzenia kawy, dzięki czemu nawet najbardziej wybredny smakosz znajdzie opcję dla siebie. Oto najpopularniejsze z nich:

  • kawiarka – to urządzenie wykonane ze stali lub aluminium. Warto zwrócić uwagę na jakość stopu, ponieważ kawiarka musi wytrzymać podgrzewanie na kuchence gazowej lub indukcyjnej. Ponadto, kawa do parzenia w kawiarce powinna być dość drobno zmielona. Jak przygotować taki trunek? Do dolnej części kawiarki wlewamy gorącą wodę, co stanowczo skróci czas kontaktu kawy z wysoką temperaturą, a dzięki temu będzie cechować się łagodniejszym smakiem. Następnie sitko wypełniamy kawą, zakręcamy kawiarkę i stawiamy na palniku. Kawa jest gotowa w momencie, w którym usłyszymy charakterystyczne bulgotanie.
  • kawa po turecku – w Polsce tym mianem często mylnie określa się mieloną kawę zalaną wrzątkiem. Jednak turecki sposób parzenia kawy pochodzi z XVI wieku i jest nieco bardziej skomplikowany. Tygielek wypełniamy zimną wodą i dodajemy jedną łyżeczkę bardzo drobno zmielonej kawy i pół łyżeczki cukru. Mieszankę stawiamy na średnim ogniu i gotujemy do momentu pojawienia się pianki na powierzchni. Co ciekawe, w 2013 roku receptura ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
  • syfon – wyglądem bardziej przypomina przyrząd laboratoryjny, niż urządzenie przeznaczone do parzenia kawy. Jego składowymi są dwie szklane kolby, statyw i palnik. Kawa zaparzona w syfonie cechuje się żywym, słodkim i subtelnym smakiem. Po przelaniu do filiżanki wiele osób zadaje sobie pytanie czy jest to kawa czy herbata, ponieważ otrzymany napój wyglądem przypomina zdecydowanie tę drugą opcję.

Inne popularne sposoby parzenia kawy to drip, cold brew, ekspres kolbowy, chemex, aeropress i french press.

Ile kaw dziennie można pić?

To zależy od tego ile kofeiny ma kawa, którą preferujesz. Przeciętna kawa zawiera około 1,5 – 2 proc. kofeiny. Trzy lub cztery kubki kawy dziennie, odpowiadające 400 mg, mogą pozytywnie wpłynąć na nasz organizm, zwiększając poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia, wydzielając adrenalinę, a także zmniejszając ryzyko chorób kardiologicznych.

Kawa w przepisach na ciasta

Kawa to doskonały trunek do deserów, jednak równie dobrze sprawdza się jako ich składnik. Popularną formą takiego deseru jest kawa mrożona z lodami i bitą śmietaną czy miętowe lody cappuccino, serwowane niemal w każdej kawiarni. Wszyscy doskonale znają również ciasto tiramisu. Jakie słodkie smakołyki można jeszcze przygotować z udziałem kawy? Doskonałym rozwiązaniem dla miłośników kawy z mlekiem będą muffiny i ciasto cappuccino, a także deser cappuccino ze śliwkami i krem cappuccino z kawałkami czekolady.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować