231213PortretyBurda-MK31996 Ewa Niepytalska Artur Rogalski

Kotlety jajeczne

Ocena:

4.11 (212)

  • 20 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Kotlety jajeczne to uniwersalne, bezmięsne i szybkie danie. W wielu domach pojawia się na stole w okresie Wielkanocy, ale można je przyrządzać także na co dzień. Podstawowy składnik każdy ma w lodówce. Do masy wystarczy dodać surowe jajko, bułkę tartą i zieleninę – natkę pietruszki, szczypiorek lub koperek. Podajemy prosty przepis na kotlety z jajek. Mogą wystąpić u boku ryżu lub kaszy, polane sosem pieczarkowym. 

Składniki:

  • jajka  8 szt.

  • natka pietruszki  0.5 pęczka

  • bułka tarta  40 g

  • sól  1 szczypta

  • pieprz  1 szczypta

  • oliwa z oliwek  60 ml

Kotlety jajeczne - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Gotujemy 7 jajek na twardo. W zależności od ich wielkości powinny spędzić we wrzątku około 8 minut. Przekładamy je do zimnej kąpieli wodnej. Możemy od razu obtłuc skorupki, żeby łatwiej było je później zdjąć. Kiedy jajka przestygną, obieramy je. 

    kotlety jajeczne - gotowanie jajek
  • Krok 2:

    Przeciskamy jajka na twardo przez praskę do ziemniaków. Możemy też starannie rozgnieść je widelcem, posiekać w małą kostkę lub rozdrobnić w malakserze (włączamy urządzenie tylko na chwilę, żeby nie powstała jednolita pasta). 

    kotlety jajeczne - przeciskanie przez praskę
  • Krok 3:

    Opłukujemy natkę pietruszki w zimnej wodzie, osuszamy ją i siekamy. Łączymy z rozdrobionymi jajkami. Dodajemy 3–4 łyżki bułki tartej (można też wykorzystać otręby owsiane, rozdrobnione płatki kukurydziane lub panierkę panko). Wsypujemy sól i pieprz. Mieszamy masę. Kotlety jajeczne będą też świetnie smakować, jeśli dodamy do niej szczypiorek lub koperek. Inne składniki, które można wykorzystać, to na przykład tarty chrzan i musztarda. 

    kotlety jajeczne - składniki masy
  • Krok 4:

    Formujemy kotleciki jajeczne w dłoniach. Robimy kulkę i lekko ją spłaszczamy. Ułatwimy sobie zadanie, jeśli założymy cienkie rękawiczki, żeby masa nie przyklejała się do skóry. Układamy kotlety na talerzu lub tacy. Dobrze jest włożyć je do lodówki na 30 minut. Są wtedy sztywniejsze, co ułatwia smażenie. Jeśli jednak nie mamy czasu, nic się nie stanie, jeśli przyrządzimy je od razu. 

    kotlety jajeczne - formowanie
  • Krok 5:

    Rozgrzewamy oliwę na dużej patelni, na średniej mocy palnika. Do smażenia kotletów sprawdzi się też olej (na przykład słonecznikowy) lub masło klarowane. Nie chcemy, żeby tłuszcz był bardzo gorący, ponieważ kotlety z jajek przyrumienią się wtedy za szybko. Smażymy je na złoty kolor. Powinno nam to zająć około 4–5 minut na każdą ze stron.     

    kotlety jajeczne - smażenie
  • Krok 6:

    Podajemy kotleciki od razu po usmażeniu, dopóki są chrupkie z zewnątrz. Dobrze pasują do nich takie dodatki jak kasza i ryż na sypko. Można też serwować je jak klasyczny polski obiad – z ziemniakami z wody lub purée. W ramach szybkiego lunchu warto włożyć kotlet jajeczny między połówki bułki, z dodatkiem plastrów pomidora i liści sałaty. 

    kotlety jajeczne - podanie

Porady

  • Tym, którzy zastanawiają się, jak zrobić kotlety jajeczne, żeby były zdrowsze, podpowiadamy – wystarczy przyrządzić je w piekarniku. Eliminujemy w ten sposób proces smażenia na tłuszczu, za co wdzięczni będą nam członkowie rodziny z wysokim cholesterolem, a także obniżamy kaloryczność dania. Pieczemy je przez około 5 minut w 200°C.   
  • Kotlety z jaj kojarzą się z Wielkanocą, ale świetnie sprawdzą się na każdy obiad. Są dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy w lodówce nadwyżkę jajek ugotowanych na twardo i nie mamy pomysłu, jak je wykorzystać.   
  • Zdecydujmy sami, jak duże klopsy chcemy uzyskać. Możemy je kształtować na wzór tradycyjnych kotletów mielonych lub zrobić małe kotleciki z jajek, które na pewno spodobają się dzieciom.   

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kotlety jajeczne – przepisy  

Podobnie jak pasta jajeczna na kanapki, którą można urozmaicić na wiele sposobów, np. za pomocą awokado, tuńczyka lub twarogu, kotlety z jajek mają prawie tyle wersji, ile jest kucharzy. Modyfikowanie przepisu to dobry sposób na wykorzystanie składników, które zalegają nam w lodówce lub spiżarce. Oto kilka pomysłów:   

  • kotlety jajeczne z pieczarkami – do masy dodajemy podsmażone na złocisty kolor, a następnie drobno pokrojone pieczarki. Możemy też użyć grzybów leśnych.  
  • kotlety jajeczne z serem – najlepiej wykorzystać ser żółty, który rozpuści się podczas smażenia i sprawi, że nasze danie będzie jeszcze bardziej sycące i kremowe. Możemy także użyć innych rodzajów sera, na przykład twardych, takich jak parmezan, lub białych, takich jak feta.
  • kotlety jajeczne z kaszą jaglaną – placuszki z takim dodatkiem to dobre danie dla dzieci i sposób, żeby przemycić do posiłku nieco składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, żelazo, fosfor i krzem. Sprawdzą się na zdrowe śniadanie.  

Pomysłów na kotlety z jajek jest naprawdę mnóstwo. Mięsożercy chętnie wzbogacą je o pokrojoną w kostkę szynkę lub wędzony boczek, a miłośnicy pikantnej kuchni mogą doprawić je ostrą papryką. Kotlety będą jeszcze bardziej kremowe i sycące, jeśli masę jajeczną połączymy z ugotowanymi i utłuczonymi ziemniakami.   

Kotlety jajeczne – z czym podawać?  

Klasyczne kotlety z jajek gotowanych to danie obiadowe, które możemy podać z dowolnymi dodatkami, w zależności od przyzwyczajeń, preferencji i sezonu. Warto pomyśleć o uzupełnieniu potrawy: 

  • surówką – świeże warzywa przełamią treściwe, smażone danie. Z powodzeniem możemy zaserwować takie hity niedzielnego obiadu jak surówka z pora lub surówka z kiszonej kapusty.
  • lekką sałatkę ze świeżych liści i warzyw – na przykład pyszną i pożywną sałatkę z burakiem.  
  • sosem – smak kotlecików jajecznych świetnie podkreśli sos pieczarkowy, śmietanowy, chrzanowy lub musztardowy. Nieco lżejszą alternatywą jest ziołowa salsa verde. Mamy tutaj prawie całkowitą swobodę, jako że jajka na twardo są składnikiem dosyć neutralnym i dobrze komponują się z różnorodnymi dodatkami. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne