Kapusta kiszona w beczce

Ocena:

4.16 (220)

  • 60 min.
  • więcej niż 10 osób
  • łatwy

Kiszenie kapusty w beczce - pamiętamy ją z domów naszych rodziców i dziadków. Warto wrócić do tego zwyczaju, ponieważ kiszonki mają wiele dobroczynnych właściwości, a proces przygotowania jest naprawdę prosty. Tak przygotowana kapusta jest składnikiem wielu dań, szczególnie tych świątecznych, jak bigos czy pierogi, ale także potraw codziennie występujących na polskich stołach, w postaci łazanek, kapuśniaka lub surówki do obiadu. Poniżej znajdziecie sprawdzony przepis na kiszenie kapusty.

Składniki:

  • kapusta biała  5 kg

  • marchewka  250 g

  • sól  100 g

Kapusta kiszona w beczce - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie warzyw: Kapustę obieramy z zewnętrznych liści, wykrajamy głąb i drobno szatkujemy. Marchew obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. 

     

    siekanie-kapusty
  • Krok 2:

    Ułożenie kapusty w beczce: W czystej, wyparzonej beczce układamy warstwami posiekaną kapustę, posypujemy marchewką i posypujemy solą.  Każdą warstwę lekko ugniatamy przed ułożeniem kolejnej (na wierzchu pojawi się sok, który powinien przykrywać całą powierzchnię kapusty). Kapusta podczas fermentacji się podniesie, dlatego ważne, aby nie wypełniać naczynia do końca i zostawić ok. 5 cm wolnej przestrzeni. Na koniec obciążamy ostatnią warstwę czymś ciężkim (np. kładziemy deskę do krojenia, a na nią kamień). 

    dociskanie-kapusty
  • Krok 3:

    Kiszenie kapusty w beczce: Naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około tydzień. W tym czasie zaglądamy kilka razy i w razie potrzeby ugniatamy wszystko, aby wypuścić gromadzące się gazy. Po tygodniu beczkę można przenieść w inne miejsce.

    kiszenie-kapusty

Porady

  • W jakim miesiącu kisić kapustę? Najlepszym momentem w roku będzie październik. Ukiszona wtedy kapusta wyjdzie najlepsza, a dodatkowo będziemy mieli już gotowy zapas na grudzień, żeby zrobić świąteczny bigoskapustę z grzybami, kapuściane pierogi czy łazanki

  • Ile soli sypie się do kiszenia kapusty? Sprawdzona proporcja to 20 g soli na każdy kilogram kapusty. Najlepiej użyć soli kamiennej lub himalajskiej.  

  • Kiszenie kapusty w beczce plastikowej jest bezpieczne. Warto jednak wybierać beczki wykonane jest z wysokiej jakości plastiku, który nie wchodzi w reakcje z kwasami. Plastik spożywczy oznaczony jest trójkątem z numerem 5 lub 05. Jeśli nie mamy pewności co do naszej beczki, możemy wyłożyć jej wnętrze workiem foliowym.

  • Kapusta kiszona w beczce to najczęściej wybierane rozwiązanie. Jeśli jednak nie mamy miejsca na jej przechowywanie lub nie potrzebujemy tak dużej ilości kapusty, to z powodzeniem możemy użyć słoików lub kamionkowego garnka, a nawet plastikowego woreczka. 

  •  Kapusta kiszona powinna być przechowywana w odpowiedniej temperaturze, dzięki temu dłużej zachowa swoje właściwości. Idealne warunki to 0-5 stopni. 

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Bigos z kiszonej kapusty

Jednym z najpopularniejszych przepisów, do którego wykorzystuje się kapustę, jest bigos z kiszonej kapusty. Danie to można zrobić również ze słodkiej kapusty lub w wersji tradycyjnej, mieszanej. Warto dodać do niego boczek, kiełbasę, a nawet mięso z rosołu. W przypadku bezmięsnego bigosu wigilijnego smak świetnie podbijają grzyby lub suszone śliwki. Z kolei bigos myśliwski wyróżnia się dodatkiem czerwonego wina. Ciekawą alternatywą dla dobrze znanych wersji jest bigos z cukinii lub z buraków!

Sok z kiszonej kapusty

Sok z kiszonej kapusty to istna skarbnica zdrowia! Napój ten zawiera cały wachlarz witamin - C, A, E, K oraz witamin z grupy B. Oprócz tego znajdziemy w nim magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor oraz dużą dawkę błonnika. Sok z kapusty pije się między innymi jako lekarstwo na biegunkę, przy wspomaganiu odchudzania lub jako remedium na kaca. Wystarczy wyjąć ukiszoną kapustę z beczki, słoika lub kamionkowego naczynia, a następnie zlać sok do szklanek lub butelki. 

Co jeszcze można zrobić z kiszonej kapusty?

Z kiszonej kapusty możemy także zrobić pyszne dodatki do obiadu, takie jak surówka lub kapusta kiszona zasmażana. Innym pomysłem są zupy, czyli kapuśniak z kiszonej kapusty lub kwaśnica. Fantastycznie sprawdzi się też do łazanek z kapustą, krokietów, a nawet do kruchej tarty!

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne